Domáce

SDKÚ-DS píše Paškovi. Dôvodom je voľba kandidátov na sudov ÚS

Hlasovanie
Zdroj: Shutterstock.com

Ten tvrdí, že nová voľba nie je možná.

Poslanecký klub SDKÚ-DS požiadal listom predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), aby vypísal novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Predstavitelia strany Pavla Freša tak reagujú na skutočnosť, že prezident SR Andrej Kiska odmietol až na jednu výnimku vymenovať zvolených kandidátov na pozíciu sudcov Ústavného súdu SR a požiadal parlament o novú voľbu.

Podľa predsedu poslaneckého Klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka, je Ústavný súd SR najvyšším orgánom ochrany ústavnosti Slovenskej republiky. "Zvolenie dôveryhodných a odborne spôsobilých kandidátov je príležitosťou na ukončenie tzv. 'studenej vojny' medzi ústavnými inštitúciami. Je to aj príležitosť na zahrnutie a rešpektovanie opozície do procesov výberu a voľby kandidátov," zdôraznil Kaník.

SDKÚ-DS je podľa jeho slov pripravená poskytnúť pri voľbe kandidátov súčinnosť, a to tak, aby parlament zvolil takých kandidátov, pri ktorých nebude dôvod odmietnutia zo strany prezidenta.

Kiska vybral iba Baricovú, Paška s voľbou váha

Kiska v stredu (2. 7.) oznámil, že novou sudkyňou Ústavného súdu SR na ďalších 12 rokov sa stane sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová. U ostatných piatich kandidátov nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo". 

Paška na to reagoval slovami, že prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, Kiska však svojím rozhodnutím vymenovať len jednu sudkyňu Ústavného súdu SR namiesto troch, nepochybne tieto povinnosti vyplývajúce z ústavy nenaplnil. Čo presne bude Paška robiť, nepovedal, avizoval len postup striktne v medziach Ústavy. Myslí si však, že nová voľba nie je možná.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.