Dovolenkový seriál: Malta štartuje sezónu, Cyprus sa chce postarať o chorých turistov

Mapa krajín, ktoré Úrad verejného zdravotníctva označil za bezpečné.
Zdroj: shutterstock.com/Roman Evgenev

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť realitou aj v tomto období.

Vývoj koronavírusu je na Slovensku priaznivý a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že je na ústupe. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či sa nemusíme vzdať sna o dovolenke pri mori.

Európske krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozeráme na to, ako by mohlo vyzerať leto v niektorých z nich.

Tentoraz sú na rade dve obľúbené destinácie - Malta a Cyprus. Ako prvú si priblížime situáciu na Malte. Krajina patrí medzi tie, v ktorých bol priebeh epidémiu koronavírusu mierny.

Od začiatku šírenia nákazy eviduje dokopy približne 660 pozitívne testovaných osôb, pričom ochoreniu podľahlo deväť z nich. Uzdravilo sa už 610 infikovaných. Vývoj situácie na Malte a v iných krajinách sveta môžete sledovať prehľadnej tabuľke TU.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Podľa aktuálnych opatrení môžu do 30. júna na územie Malty vstúpiť jej občania a tí cudzinci, ktorí majú na Malte registrovaný pobyt. Po príchode je každý povinný absolvovať lekársku kontrolu a následne povinnú karanténu 14 dní vo svojom bydlisku, vrátane ostatných členov domácnosti.

Ako upozorňuje naše ministerstvo zahraničných vecí, k zmene dôjde už čoskoro, presnejšie od 1. júla. Po tomto dátume už Slováci po príchode na Maltu nebudú musieť absolvovať karanténu.

Povinnosťou ale bude vyplniť vstupný formulár. V ňom cestujúci uvádzajú miesta pobytu na Malte a dávajú súhlas tamojším úradom, aby ich mohli v prípade potreby vyhľadať. Za každé porušenie týchto pravidiel hrozí pokuta vo výške 3000 eur.

Slovensko s Maltou aj Cyprom obnovilo voľný pohyb ešte začiatkom júna. Priaznivá epidemiologická situácia teda umožňuje, že momentálne sem môžeme vycestovať a vrátiť sa domov bez obmedzení.

Čo sa týka dopravy, trajekt medzi Maltou a Sicíliou je v prevádzke, lety vo väčšom rozsahu budú povolené od júla, medzinárodné letisko obnoví všetky lety 15. júla. Na odlety z Bratislavy na Maltu si ešte chvíľu počkáme. Pravidelné linky dopravcu Ryanair sú zatiaľ v pláne až na konci októbra.

Zdroj: Shutterstock.com/In Green

Opatrenia, ktoré Malta prijala pre zníženie rizika šírenia koronavírusu, sa v krajine postupne uvoľňujú. Otvorené sú reštaurácie, pláže aj hotely, pričom všade dbajú na zvýšenú hygienu a povinné rozostupy.

Prísne reštrikcie sa postupne rušia aj pri zhromažďovaní vyššieho počtu ľudí. Odporúčané zostáva naďalej používať rúška, dodržiavať odstupy a pravidelne si dezinfikovať ruky v interiéroch.

Stredomorský ostrov privíta ročne približne 1,6 milióna turistov, ktorých lákajú pláže so zlatým či červeným pieskom i skalnaté pobrežia. Jedna z maltských pláží bola nedávno zaradená aj do zoznamu tých najbezpečnejších v Európe. Ide o Riviera bay na malom ostrove Gozo, ktorý je ideálny pre milovníkov prírody či potápačov.

Celý rebríček najbezpečnejších pláží v Európe nájdete TU.

Cyprus je pripravený hradiť výdaje na liečbu

Priaznivý vývoj epidémie je v súčasnosti na jednom z najväčších ostrovov v Stredozemnom mori - na Cypre. Od začiatku šírenia koronavírusu tu evidujú vyše 980 prípadov nákazy, ochoreniu COVID-19 podľahlo 19 osôb. Uzdraviť sa podarilo 818 ľuďom.

Cyprus počíta vo svojom akčnom pláne s dvoma fázami otvorenia svojich dvoch medzinárodných letísk v Larnake a v Pafose a postupne rozširuje zoznam krajín, ktorých turisti môžu do krajiny pricestovať bez obmedzení.

Náš rezort diplomacie pripomína, že Slováci nie sú po prílete na Cyprus povinní mať so sebou negatívny test na COVID-19 a nemusia byť ani v karanténe.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich na Cyprus bšak platí povinnosť registrovať sa pred odletom, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na vládnej stránke, cez ktorú bude následne vystavený takzvaný „flightpass".

Bez tejto registrácie nebude cestujúcim umožnený nástup do lietadla. Uvedený registračný formulár má pomôcť pre „contact tracking", teda k sledovaniu všetkých kontaktov v prípade pozitívnej osoby a ich následného testovania.

Na letiskách je tiež povinné mať počas celého pobytu v budovách terminálov na tvári lekársku ochrannú masku, nie jednoduché rúško. Na oboch medzinárodných letiskách bolo nainštalovaných viac ako 50 ručných dezinfekčných prostriedkov.

Na Cyprus sa môžeme dostať už aj z Bratislavy. Od 10. júna sú totiž povolené pravidelné a charterové lety okrem Bulharska a Grécka aj do tejto ostrovnej krajiny.


Aj Cyprus už postupne ruší reštrikcie súvisiace s koronavírusom. Na verejnosti nie je povinné nosiť rúško, no vo všetkých obchodoch a iných prevádzkach pre verejnosť sa pri vstupe naďalej vyžaduje dezinfekcia rúk.

Krajina sa intenzívne pripravuje na turistov, pre ktorých chce pripraviť vhodné podmienky na letnú dovolenku. V tejto súvislosti bol zaujímavý nedávny prísľub vlády, že pokryje výdaje každého turistu, ktorého počas tamojšej dovolenky pozitívne otestujú na nový koronavírus.

Vláda chce týmto pacientom a ich rodinám zaplatiť ubytovanie, stravu aj lieky. Na nakazených návštevníkoch zostane uhradiť iba cestu taxíkom na letisko a spiatočný let domov.

Turizmus je totiž aj pre túto destináciu veľmi dôležitý, vlani sa sem vybrali dovolenkovať približne štyri milióny turistov.

BRATISLAVA/rk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.