Ako sa správne a zdravo opaľovať? Tieto veci by ste mali vedieť predtým, ako vyjdete na slnko

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/PICADORPICTURES

Veľmi dôležité je napríklad poznať svoj fototyp a podľa toho voliť správnu ochranu.

Slnečným lúčom sa v letnom počasí vyhnúť naozaj nedá, mnohé ženy ho dokonca cielene vyhľadávajú, pretože túžia po krásnej hnedej pokožke. Ochrana pred lúčmi by však pre náš organizmus mala byť prvoradá. A práve o nej sme sa rozprávali s dermatologičkou Adrianou Tomekovou.

Zdroj: Adriana Tomeková

Krásna opálená pokožka je snom asi každej ženy. Vedie ich to k hodinám stráveným v soláriách a na slnečných lúčoch. Je opaľovanie naozaj také nebezpečné ako sa zvykne uvádzať?

Každé vystavenie sa silnému slnku je dnes už veľmi rizikové. Treba byť opatrný v lete medzi 11-15 hodinou, kedy sú negatívne účinky UV lúčov na pokožku najintenzívnejšie. Každoročne totiž pribúda počet melanómov.

Prečítajte si aj: Často zabúdate? Odborníci odporúčajú, ako si prirodzene zlepšiť pamäť

Tráviť čas na slnku môžeme, ale rozumne a s ochrannými faktormi SPF 30-50, pokrývkou hlavy, cez obed ísť dnu, alebo do tieňa.

V soláriách sú nebezpečné účinky UVA žiarenia a nárast výskytu melanómu medzi ženami do 30 rokov.

Ktoré opaľovanie sa dá pokladať za zdravšie. Slnečné alebo solárne?

Slnečné žiarenie má dva druhy UV žiarenia a to UVA a UVB, telu je však prirodzenejšie. Negatívne a zároveň škodlivé účinky má UVA a UVB žiarenie na našu pokožku. UVA prispieva k poškodeniu pokožky a tvz. fotostarnutiu, resp. predčasnému starnutiu pokožky a UVB je príčinou spálenia pokožky a poškodenia DNA.

Zdroj: Shutterstock.com/yurakrasil

Solárne opaľovanie nie je pre nás také prirodzené. Za opálenie sú zodpovedné UVA lúče, ktoré stimulujú farbivo v pokožke - melanín, vďaka ktorému sa opálite. UVB lúče zase stimulujú tvorbu vitamínu D v pokožke, ktorého nedostatok sa stáva chronickým problémom celosvetovo. Čím je však ochranný faktor (SPF) opaľovacieho krému vyšší, tým viac blokuje UVB lúče.

Existuje vôbec nejaká forma zdravého opaľovania?

Áno, ideálne je slnenie v lete aspoň 20 minút 2 až 3-krát týždenne. Potrebnú dávku vitamínu D v jarnom a letnom období je možné získať aj každodennou krátkodobou 5 - 10 minútovou expozíciou slnečného žiarenia niektorých častí tela - ramená, horné a dolné končatiny. Vitamín D je pre naše telo nesmierne dôležitý najmä kvôli celkovej imunite a tiež dobrej nálade.

Prečítajte si aj: Neviete, či sú vaše znamienka bezpečné? Prinášame vám rozhovor s dermatologičkou

Zdravé opaľovanie znamená, vystavovať sa slnečným lúčom postupne, najlepšie v kratších intervaloch, ktoré sa postupne predlžujú. Vyhnete sa tak nielen spáleniu pokožky, riziku rakoviny kože ale aj možnej alergickej reakcii na slnko.

Spomínali ste, že ideálne slnenie má trvať aspoň 20 minút. Dá sa takto jednoznačne určiť dĺžka, koľko minút môže byť telo vystavené slnečnému žiareniu bez ohrozenia?

Kožný fototyp (viď obrázok nižšie p.r.) napovie, koľko môžeme ostať na slnku a aký ochranný faktor krému je pre nás najvhodnejší. Ide o tzv. dobu vlastnej ochrany pokožky. Odtieň pokožky určuje množstvo pigmentu melanínu, ktorý ju chráni pred ultrafialovým žiarením. Tmavšia pokožka ho má viac, a preto je lepšie chránená voči nebezpečnému spáleniu. Veľmi bledý kožný fototyp je naopak na slnku chránený najmenej.

Zdroj: Tvnoviny.sk,

Ďalej je to ochranný faktor, ktorý má skratku SPF (Sun Protecting Factor), teda číslo, ktoré vyjadruje, koľkokrát dlhšie sa človek môže opaľovať s naneseným krémom bez toho, aby sa pokožka spálila, na rozdiel od slnenia bez použitia ochranného prípravku. Ak máte napríklad prípravok so SPF 10, na slnku môžete byť 10-krát dlhšie ako je prirodzená doba ochrany vašej kože.

Čo v prípade ak si nevieme samy určiť náš fototyp pokožky? Je možné absolvovať návštevu u dermatológa s cieľom zistiť, aký druh pokožky máme a vytvoriť „recept na mieru" pre opaľovacie?

Dermatológ vám určite poradí s výberom správneho ochranného faktoru. Môžete s ním prediskutovať či je opaľovanie, a ak, v akej dĺžke pre vás najvhodnejšie.

S výberom vhodného opaľovacieho krému by vám však mali vedieť poradiť aj v lekárni.

Dôležité je chrániť pokožku. Okrem opaľovacích krémov sa využívajú aj samoopaľovacie, taktiež kokosový olej a maslo, ale mnoho ľudí sa natrie aj obyčajným telovým mliekom. Majú tieto produkty nejaký ochranný efekt?

Treba sa spoľahnúť na overené prípravky s ochranným faktorom (SPF), nie na kokosový olej či maslo. Samoopaľovacie prípravky môžete použiť na zvýraznenie alebo predĺženie opálenia. Najlepšie opaľovacie krémy, by mali byť spoľahlivé a pre našu pokožku šetrné aj svojím zložením a nemali by obsahovať parabény a parfémy, pretože so slnkom môžu okamžite reagovať a vyvolať alergickú reakciu.

Zdroj: shuterstock.com/Zsolt Biczo

Okrem stupňa ochrany pred UV žiarením by sme sa mali rozhodovať práve na základe jeho zloženia, najmä, čo sa týka kozmetiky pre deti, tehotné ženy, ľudí s kožnými, obličkovými, neurologickými a pečeňovými ochoreniami.

Dôležité je tiež rozlišovať, či opaľovací krém obsahuje chemické filtre, ktoré žiarenie absorbujú, alebo fyzikálne filtre, ktoré blokujú prienik slnečného žiarenia do pokožky. Malé deti a alergici by rozhodne mali uprednostniť prípravky na báze fyzikálnych filtrov. Veľmi vhodná ochrana proti UVA a UVB žiareniu sú napríklad látky ako oxid zinočnatý (zinc oxide) a oxid titaničitý (titanium dioxide). Tieto dve látky sú lepšie tolerované ľuďmi s citlivou pokožkou a zvyčajne ich nájdete aj v krémoch určených pre deti.

Môžeme zvýšiť našu ochranu aj stravou alebo prijímaním nejakých vitamínov?

Vitamíny sú aj pri opaľovaní veľmi dôležité. Najmä vitamín A a betakarotén. Vždy je najlepšie dodávať organizmu vitamíny radšej prirodzenou formu - v strave, v zelenine a ovocí.

Betakarotén pomáha dosiahnuť kvalitnejšie a rýchlejšie opálenie, podieľa sa na ochrane pokožky pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia, ktoré spôsobujú v organizme vznik nebezpečných voľných radikálov a chorobných zmien v bunkách kože - teda rakovinu kože, spomaľuje proces starnutia a dodáva pokožke aj správny farebný nádych. Vitamíny C a E (nachádza sa napr. v orieškoch, semienkach marhúľ, broskýň, jabĺk či v melóne) posilňujú ochranné schopnosti kože a zároveň predlžujú opálenie pokožky.

BRATISLAVA/Vladimíra Drábiková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti