Kde sa už dá kúpať: Prinášame prvý tohtoročný prehľad kúpalísk a jazier

Hannah so synčekom.
Zdroj: TASR/AP

Väčšina ešte čaká na odobrenie od hygienikov.

Na Slovensku je už od pondelka (15. 6.) otvorená kúpacia sezóna, ktorá oficiálne potrvá tri mesiace. Napriek situácii v súvislosti s koronavírusom hygienici, tak ako každý rok, aj teraz testovali už vzorky z niektorých vôd. Ak to počasie dovolí, okúpať sa môžete na týchto umelých kúpaliskách a prírodných vodných plochách a jazerách, ale aj kúpaliskách.

Jazerá a prírodné kúpaliská

Cez sezónu budú hygienici monitorovať viac ako 80 prírodných vodných plôch s rôznym štatútom a typom rekreácie. Nateraz ÚVZ udelilo zatiaľ povolenie na otvorenie týchto prírodných kúpalísk a vodných plôch:

Banskobystrický kraj

Plážové kúpalisko - jazero v Banskej Bystrici
Teplý vrch - Pláž ORMET

Trnavský kraj

Kunovská priehrada Sobotište
Šulianske jazero

Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

Košický kraj

Pod Bukovcom
Ružín
Plážové kúpalisko JAZERO v Košiciach,

Nitriansky kraj

APÁLI - mŕtve rameno Váhu Komárno
štrkoviskové jazero Kava,

O povolenie na prevádzku požiadalo ďalších sedem prírodných kúpalísk: Zlaté piesky, Slnečné jazerá - Senec (Bratislavský kraj); Teplý vrch - Drieňok, Zelená voda - Kurinec (Banskobystrický kraj); Veľká Domaša - Tíšava (Prešovský kraj); Thermalpark Dunajská Streda (Trnavský kraj) a Liptovská Mara - Liptovský Trnovec (Žilinský kraj).

Umelé kúpaliská

Hygienici budú pravidelne sledovať aj 218 umelých kúpalísk so 675 bazénmi, pričom z nich 197 má termálnu vodu, zvyšok obyčajnú.

Povolenie na prevádzku dostalo zatiaľ len 148 bazénov. V prevádzke sú najmä bazény na termálnych kúpaliskách Topoľníky; Podhájska; Vrbov; Termál Dolná Strehová a Laura v Rajeckých Tepliciach.

V prevádzke je sú aj ďalšie bazény na kúpaliskách a sezónne bazény: AQUAPARK Tatralandia, Vodný park Bešeňová, Letný areál AQUARUTHENIA Svidník, Kúpalisko Aquaspa Gánovce, AquaCity Poprad, Plážové kúpalisko v Banskej Bystrici, Kúpalisko Kežmarok, Kúpalisko Spišský Hrhov, Biokúpalisko Resort - Levočská Dolina, RELAX AQUA SPA v Trnave, Kúpalisko Remata, Kúpalisko EVA v Piešťanoch, Aqua Beach Orlík vo Zvolene, Vonkajší rehabilitačný bazén Rubín v Dudinciach, Vonkajší rehabilitačný bazén pri ŠLÚ Marína v Kováčovej.

Niektoré kúpaliská fungujú len s obmedzeným počtom bazénov.

Tieto kúpaliská čakajú na povolenie

Na mnohých kúpaliskách v týchto dňoch stále ešte prebiehajú prípravné práce. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva robia priebežne obhliadky pripravenosti kúpalísk a prevádzkovateľom stanovili podmienky, za ktorých ich môžu otvoriť. Na rozhodnutie hygienikov čakajú tieto kúpaliská a bazény.

Bratislavský kraj

Kúpalisko Delfín v Bratislave - Ružinove, Tehelné pole v Bratislave - Novom Meste, Zbojnička v Bratislave - Rači, Krasňany v Bratislave - Rači, Kúpalisko Lamač v Bratislave - Lamači, Rosnička v Bratislave - Dúbravke, LK Pezinok - Sever, LK Modra

Banská Bystrica

Vodný svet Číž, Bazény Kurinec v Rimavskej Sobote, Biokúpalisko "KRTKO" vo Veľkom Krtíši, Biokúpalisko "KRTKO" vo Veľkom Krtíši, HOLIDAYPARK Kováčová, Vonkajší rehabilitačný bazén pri LÚ Diamant v Dudinciach, Kúpalisko Krupina - Tepličky,

Košický kraj

LK Medzev, LK na ul. Rumanova v Košiciach, UK Červená hviezda v Košiciach, Relaxačné bazény pri Penzióne Juliana v Kaluži, Nekryté LK Strážske, Nekryté LK Sobrance, Nekrytý letný bazén SO 02 Kaluža, Zemplínska Šírava, Nekrytý letný bazén SO 03 Klokočov, Zemplínska Šírava,

Nitriansky kraj

TK Komárno, Wellness centrum Patince, Rekreačné zariadenie Margita - Ilona, Wellness Santovka, TK Retro Thermal Diakovce, TK I Štúrovo, TK Štrand Emila Tatárika Nové Zámky,

Prešovský kraj

Biokúpalisko v Snine, LK Plaza Beach v Prešove, Krytý bazén Izabela v areáli TK Vyšné Ružbachy,

Trenčiansky kraj

LK MŠK Púchov s.r.o., TK Chalmová, LK Pažiť Bánovce nad Bebravou, LK Brezová pod Bradlom, LK SAMŠPORT Myjava, LK Nemšová,

Trnavský kraj

Mestské kúpalisko Senica, Kúpalisko Zlatnícka dolina Skalica, Kúpalisko Pác - Kopánka v Cíferi,

Žilinský kraj

LK v Čadci, TK Liptovský Ján, Mestská krytá plaváreň Žilina, TK Veronika Rajec.

Zatvorené kúpaliská počas sezóny

Hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková informovala tvnoviny.sk, že tieto kúpaliská túto letnú sezónu neotvoria: Aqua - Relex v Brezne - Zadných Hálnoch; vonkajší krytý bazén pri penzióne Čachovo v obci Selce; vonkajší bazén pri hoteli Polianka v Hornej Lehote - Krpáčove; bazény pri hoteli Altis v Tvrdošíne; Termál centrum Galandia v Galante, kúpalisko Čalovec; Triton v v Košiciach i Moldave nad Bodvou; Nekrytý letný bazén SO 03a Paľkov, Zemplínska Šírava; Nekryté letné kúpalisko Malé Raškovce 59; kúpalisko Zlaté Moravce; Kúpalisko Čajka v Bojniciach, ako aj Izabela vo Vyšných Ružbachoch a termálne kúpalisko Katarína v Kremnici.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kúpalisko

Dôležité udalosti