OĽaNO predstavilo zákon, ktorým chce ženy odradiť od interrupcie

Interrupcia
Zdroj: TASR

Navrhujú napr. predĺžiť lehotu na premyslenie si tohto kroku.

Zmeny v oblasti potratov by sa mali orientovať predovšetkým na podporné opatrenia pre ženu, ktorá zvažuje umelé prerušenie tehotenstva. Má sa jej tiež zabezpečiť dostatok informácií pred zákrokom, aby sa dokázala komplexne rozhodnúť.

Anna Záborská (klub OĽaNO) deklarovala, že novela nestojí na zákaze či sprísňovaní termínu na podstúpenie interrupcie. Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti predstavili v piatok (19. 6.) poslanci z jej klubu.

"V našom návrhu nehovoríme o zákaze či radikálnom obmedzení prístupu k ukončeniu tehotenstva, no o pomoci ženám, ak stoja pred rozhodnutím podstúpiť interrupciu primárne zo sociálnych a ekonomických dôvodov," uviedla Záborská s tým, že novela neposunie Slovensko liberálnym ani konzervatívnym smerom, ale smerom sociálnym a prorodinným.

Tvrdí, že právna úprava má ponúknuť pomoc ženám tak, aby sociálny a ekonomický stav ženy či jej rodiny nebol dôvodom interrupcie.

Navrhované zmeny

Priblížila, že novela by mala napríklad predĺžiť lehotu na premyslenie si interrupcie pre ženu, jej partnera či rodinu zo 48 na 96 hodín.

Zvýšiť navrhujú poslanci aj príspevok po narodení dieťaťa so zdravotným postihnutím. Rovnako by mala príspevky žena dostávať už počas tehotenstva, nie až po pôrode.

Pri príspevkoch navrhujú tiež upustiť od pravidla dožitia sa dieťaťa aspoň 28 dní. Rovnako by sa malo úpravou riešiť aj núdzové bývanie pre ženy.

Poslankyňa za OĽaNO Lucia Drábiková doplnila, že novela má pomôcť napríklad aj slobodným matkám a študentkám, ktoré potrebujú pomoc. Upravovať má podmienky utajovaného pôrodu. Tieto ženy by mali podľa jej slov dostať komplexnú ponuku možností na ich zabezpečenie, aby sa dokázali komplexne rozhodnúť.

Reakcie koaličných poslancov

Koaliční poslanci sa zhodujú v tom, že v oblasti potratov je lepšie ísť cestou preventívnych opatrení ako cestou zákazov. Podpredseda parlamenu Juraj Šeliga (Za ľudí) považuje tému materiálno-sociálnej formy podpory tehotných žien za dôležitú, počkať však chce na presné znenie zákona, ktorého predloženie avizovali poslanci z klubu OĽaNO.

Jana Cigániková (SaS) namieta nedostatky prevencie v návrhu. "Sú tam jasné bariéry v prístupe k interrupciám," zdôraznila s tým, že za zákon zrejme nezahlasuje. Potrebu vidí v prijatí preventívnych opatrení ako sexuálna výchova, dostupná antikoncepcia či interrupčná tabletka.

"Z toho, čo viem, som rád, že sa ide cestou skôr preventívnych opatrení a štátnej pomoci," povedal Šeliga s tým, že presné znenie zákona ešte nevidel. "Dostaneme paragrafové znenie, preštudujeme si ho a bude k tomu diskusia," zdôraznil. Poznamenal, že návrh bol prerokovaný na koaličnej rade. Ťažko podľa neho hodnotiť, či je na predloženie návrhu správny čas. Podľa vlastných slov vníma, že v spoločnosti do istej miery diskusia prebieha, a verí, že v nej predkladatelia budú pokračovať.

Cigániková tvrdí, že podpora ženám v ťažkej situácii by mala spočívať najmä vo zvyšovaní životnej úrovne. "To, že žena ide na interrupciu, je dôsledok. My musíme riešiť to, prečo tam ide," uviedla s tým, že zákazy nič nevyriešia. Poukázala na zníženie počtu potratov v zahraničí napríklad zavedením sexuálnej výchovy na školách, dostupnej antikoncepcie či predchádzaním násiliu páchanému na ženách. Pokiaľ toto či interrupčnú tabletku predkladatelia dajú do návrhu, rada sa do diskusie zapojí. Návrh v tomto znení zrejme nepodporí.

Za pomoc ženám nepovažuje ani bránenie im v tom, aby sa dostali na interrupciu včas. "Nie je podľa mňa ani pomocou ich vyslovene psychické týranie, ktoré ja z tohto cítim," poznamenala.

Návrhu vyčíta vyžadovanie uvedenia dôvodov podstúpenia interrupcie či predĺženie lehoty na podstúpenie zákroku na 96 hodín. Podotkla, že v návrhu absentuje časť, ktorá hovorí o možnosti podstúpiť interrupciu do 24. týždňa v prípade, ak je poškodený plod, či v prípade ohrozenia zdravia ženy a podobne. Problém vidí aj v potrebe dvoch lekárskych posudkov v takomto prípade. Namieta tiež načasovanie predloženia legislatívnej úpravy, pripomenula aktuálne dôsledky koronakrízy.


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Anna záborská

Dôležité udalosti