S profesorom, ktorý sa postavil útočníkovi vo Vrútkach, sa lúčili stovky ľudí

Posledná rozlúčka s tragicky zosnulým učiteľom Spojenej školy vo Vrútkach Jaroslavom Budzom.
Zdroj: TASR

Nožom ho smrteľne zranil pred týždňom bývalý žiak školy.

Vo Vrútkach sa v piatok poslednýkrát rozlúčili s dlhoročným učiteľom a zástupcom riaditeľky tamojšej školy Jaroslavom Budzom. Ten prišiel o život minulý týždeň, keď sa hrdinsky postavil ozbrojenému útočníkovi. Na Vrútocký cintorín prišli stovky ľudí.

Jaroslav Budz, ráno čo ráno, dlhé desaťročia vchádzal do svojej milovanej školy. Naposledy však počul zvoniť školský zvonec presne pred ôsmymi dňami. V deň keď sa hrdinsky postavil bývalému žiakovi útočiacemu nožom.

Rodina, súčasní aj bývalí žiaci, kolegovia aj jeho bývalí spolužiaci. Všetci prišli s pietou a úctou k jeho príkladnému životu.

Jaroslav Budz mal ťažký život, keď pre chorobu prišiel najskôr o manželku a následne aj o syna. Druhý raz sa oženil a zanechal po sebe malú dcérku. Pohrebný príhovor mal jeho kamarát z detstva, ktorému pripadlo rozlúčiť sa s ním v deň svojich okrúhlych narodenín.

"To bol jeho veľký človek, z pohľadu charizmy, z pohľadu vzdelania, z pohľadu všeobecnej múdrosti a on to všetko vedel druhým odovzdať," hovorí Ján Cíger, kamarát a pohrebný rečník.

Vrútockí poslanci už navrhli, že Jaroslavovi Budzovi in memoriam udelia čestné občianstvo.

Predseda vlády Igor Matovič ho označil za hrdinu, a preto navrhne prezidentke udeliť učiteľovi štátne vyznamenanie in memoriam.

"S veľkým pohnutím a bolesťou som prijala správu o udalosti, ktorá sa udiala. Spolu s vami nechápem a smútim, že sa niečo také zarmucujúce mohlo stať. Prišli sme o vzácneho človeka, ktorý obetoval svoj život za iných. Pán učiteľ Jaroslav Budz v osudovej chvíli konal najlepšie, ako vedel, konal podľa najvyšších princípov ľudskosti. Bol to čin obdivuhodného človeka, na ktorého môžeme byť právom hrdí," prihovorila sa smútočnému zhromaždeniu v liste prezidentka Zuzana Čaputová.


 Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

VRÚTKY/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti