Neznášate cigaretový zápach? Niekoľko trikov vám s ním pomôže

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Out of Time

V boji s pachom vám pomôže ocot, sóda bikarbóna, ale aj rastliny a sviečky.

Cigaretový zápach je nepríjemný nie len pre nefajčiarov, ale často dokonca aj pre fajčiarov. Jeho veľkou nevýhodou je, že sa dokáže vsiaknuť asi do každej existujúcej látky a materiálu. Mnohí fajčiari práve preto preferujú fajčenie vo vonkajších priestoroch.

Problém často nastáva, keď sa v domácnosti nenachádza balkón. Vtedy môže návšteva nerešpektovať vaše pravidlá a zapáliť si v izbe alebo v obývačke. Prípadne im to možno aj vy dovolíte. Odrazu budete cítiť nepríjemný pach z nábytku, závesov, poťahov, jednoducho zo všadiaľ.

Prečítajte si aj: Keď ste chorí a chcete čo najskôr vyzdravieť, vyhýbajte sa týmto potravinám

Podobne zlé to býva po príchode z baru či diskotéky. Zo zafajčených priestorov si nepríjemný zápach odnesiete aj v oblečení, budete ho cítiť z vlasov, dokonca aj zo samotnej pokožky.

Práve preto vám prinášame niekoľko trikov, ako s podobnými problémami účinne bojovať.

Ocot

Ocot sa nachádza v každej domácnosti a v odstraňovaní zápachu z fajčenia je naozaj veľmi účinný.

Ocot môžete použiť ako čistiaci prostriedok. Keď ho zmiešate s vodou, vznikne vám roztok, s ktorým vyumývate všetko, na čom sa dym z cigariet mohol usadiť. Octovým roztokom môžete pretrieť okná, nábytok, rámy obrazov a aj parapety a dvere.

Zdroj: Shutterstock.com

V prípade, že vám cigaretový dym vsiakol do oblečenia a látok, je potrebné aby ste si ho vyzliekli, látkové poťahy a obliečky vyvliekli, zvesili závesy a všetko nahromadili na jednu kopu. Následne máte dve možnosti. Buď všetko dáte do práčky a zvolíte studené pranie a pridáte štyri deci octu, alebo to môžete iba namočiť do octového roztoku a potom oprať na tridsiatke. Vysoké teploty totižto cigaretový dym opätovne aktivujú, píše quickanddirtytips.com

Octovú vodu taktiež môžete naliať do fľaštičky s rozprašovačom a osviežiť s ňou miestnosť.

Sóda bikarbóna - Jedlá sóda

Ocot je veľmi účinný na povrchové a látkové odstránenie cigaretového pachu. V prípade, že vám nasiakol aj nábytok (kreslá, sedačka) a koberce, sóda bikarbóna je v týchto prípadoch najúčinnejším pomocníkom.

Konkrétny povrch stačí v dostatočnom množstve posypať sódou bikarbónou. V prípade, že si nebudete istý v akom množstve, predstavte si, že je vo vašej miestnosti jemne napadnutý sneh.

Zdroj: shuterstock.com

Vrstvu by ste mali nechať pôsobiť 30 až 60 minút. Ak je to možné, pokojne ju nechajte pôsobiť aj celú noc. Následne nábytok či koberec už len poriadne povysávajte. Podobným spôsobom môžete ošetriť i tkaniny v aute, ak z neho chcete dostať zápach z cigariet čo najúčinnejšie.

V prípade, že vám zápach na materiáloch aj tak zostal, skúste tieto dva postupy opäť zopakovať.

Aktívne uhlie

Aktívne uhlie sa u nás bežne používa na vykurovanie, prípadne grilovanie. Pravda je však taká, že má naozaj veľmi silné absorpčné účinky. Uhlie, brikety s aktívnym uhlím ale aj bežné brikety z dreveného uhlia, si nasypte do misky, prípadne do staršej vázy alebo na podnos. Rozmiestnite tieto predmety po miestnosti a nechajte pôsobiť. V prípade, že sa pachy v miestnosti aj tak po niekoľkých dňoch nachádzajú, iba uhlie vymeňte, píše dengarden.com.

Káva

Káva ma taktiež silnú schopnosť pohlcovať pachy. Kávu stačí nasypať do misky a rozmiestniť po miestnosti, v ktorej sa fajčilo. Pomletými zrnami pokojne naplňte papierové či látkové vrecúška a umiestnite niekde na poličku.

Prečítajte si aj: Ktorý druh kávy je najzdravší? Vedci zverejnili výsledok 20-ročnej štúdie

Využiť môže celú kávu ale aj pomletú. V prípade, že pachy do 24 hodín nezmiznú, taktiež kávu iba vymeňte.

Vonné sviečky, difuzéry, aróma lampy a rastliny

V prípade, že problémy s cigaretovým pachom aj naďalej pretrvávajú a vy nechcete pristúpiť k výmene nábytku a prefarbení stien, poslednou možnosťou sú aromatické produkty.

Vonné sviečky, osviežovače ovzdušia, aróma lampy ale aj aktuálne veľmi moderné difuzéry vám určite pomôžu. V boji proti rôznym pachom sú veľmi účinné najmä tie s citrusovou vôňou.

Zdroj: shutterstoc.com/Aquarius Studio

Dobrým pomocníkom vám môžu byť aj rastliny so schopnosťou čistiť vzduch. Medzi také patrí brečtan, nefrolepka vznešená, zelenec chocholatý, fikus, palma bambusová, antúria či sansavieria trojpása (svokrine jazyky) a azalka.

Pokožka, vlasy, dych a ruky

Dym z cigariet dokáže veľmi rýchlo nasiaknuť aj do vašej pokožky, vlasov a rúk. Ak by ste chceli tento efekt eliminovať, snažte sa čo najviac v miestnosti vetrať, zápach si však určite so sebou odnesiete.

Na ruky vám pomôže pravidelné umývanie rúk mydlom, ale aj aplikovanie dezinfekčných prostriedkov. Vlasy a pokožku si, žiaľ, budete musieť iba umyť. Ideálne okamžite po príchode, aby vám nenasiakol zápach cez noc do obliečok. Pri umývaní však dbajte na poriadne aplikovanie šampónu, v prípade potreby ho aplikujte a umyte aj viackrát za sebou.

Horšie je to s cigaretovým dychom. Hlavne pri nosení rúšok je to obzvlášť nepríjemné. Skúste mať pri sebe neustále žuvačky, mentolové cukríky, alebo v malej fľaške ústnu vodu. Pomôcť by malo aj zjedenie jablka.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti