Veľký test polotučných mliek. Sú lepšie trvanlivé alebo čerstvé?

#163436 00:01:30

Odborníci zisťovali tiež množstvo bielkovín či vápnika, hodnotili ale aj vzhľad, konzistenciu alebo vôňu.

Časopis dTest sa tentoraz zameral na polotučné mlieka. Požiadavka na aspoň 1,5% obsahu tuku niektoré z testovaných vzoriek splnili len tak tak. Odborníci zisťovali tiež množstvo bielkovín či vápnika, hodnotili ale aj vzhľad, konzistenciu alebo vôňu, informuje tn.cz.

Odborníkov z časopisu dTest zaujímalo, či sa nejako líšia mlieka označená ako čerstvé od tých trvanlivých. Do laboratória preto putovalo 15 čerstvých a 10 trvanlivých mliek, všetky boli polotučné a dve z nich bio. Experti nakúpili slovenské, české a jeden chorvátsky výrobok.

Ako prvé laboratória merali tučnosť. Podľa legislatívy musia polotučné mlieka obsahovať minimálne 1,50% tuku. "Polovica mliek však zostala predpísanému minimu pár stotiniek dlžná a hodnotu 1,50% a viac sme zistili len u 12 z 25 vzoriek," uviedla šéfredaktorka dTeste Hana Hoffmannová.

Najnižšiu tučnosť testy ukázali u slovenského výrobku Tami Tatranské Bio mlieko. Po tučnosti kontroloval časopis množstvo bielkovín, ktorých bolo najviac v trvanlivom Tesco mlieku UHT. Stanovených požiadavkám ale vyhoveli všetky vzorky.

Rovnako tomu bolo aj u obsahu vápnika. Najnižšiu hladinu dTest zaznamenal u trvanlivého mlieka značky Madeta, naopak najviac vápnika obsahovalo čerstvé mlieko Milkin.

Najväčšie rozdiely medzi čerstvými a trvanlivými mliekami ukázal mikrobiologický rozbor. Hoffmannová upozornila, že čerstvé mlieko prechádza tepelným ošetrením, ktoré zlikviduje väčšinu žijúcich mikroorganizmov. Niektoré v ňom ale predsa len zostanú, kým v trvanlivom nie.

"U nadojeného surového mlieka sa celkový počet mikróbov v mililitri môže pohybovať až okolo 50 000 organizmov. U nami testovaných vzoriek trvanlivého mlieka sme vo všetkých prípadoch zistili čistú nulu. U čerstvých mliek sa potom zhodne objavila hodnota menšia ako 10," oznámila šéfredaktorka.

Po rozboroch už prišlo na rad "senzorické hodnotenie" vzhľadu, konzistencie, chute a vône. Posudzovatelia sa zamerali na mliečne usadeniny a ďalšie chyby aj na nežiaduce horkastú alebo slanú chuť. Všetky mlieka v hodnotení obstáli, aj keď tie čerstvé o niečo lepšie.

"V celom teste spolu dokázalo čerstvé aj trvanlivé mlieko držať krok. Najvýznamnejšie sa líšila spomínaná mikrobiologická čistota. Výsledky senzorického hodnotenia potvrdili, že čerstvé mlieko o niečo lepšie chutí. Trvanlivé mlieka mali častejšie problémy s konzistenciou a lahodnosťou chuti," zhodnotil dTest.

Kompletné výsledky testu nájdete TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.