Dovolenkový seriál: Tunisko otvorí hranice tento víkend, Egypt láka zľavami pre turistov

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť realitou aj v tomto období.

Koronavírus mal na Slovensku dosiaľ priaznivý vývoj a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že ustupuje. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či sa nemusíme vzdať sna o dovolenke pri mori.

Jednotlivé krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozeráme na to, ako by mohlo vyzerať leto v niektorých z nich.

V tomto vydaní seriálu sa pozrieme bližšie na ďalšie tradičné dovolenkové destinácie Slovákov, tentoraz mimo Európy – Egypt a Tunisko.

Ako prvú si priblížime situáciu v Egypte. Krajina pyramíd eviduje od začiatku šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 dokopy vyše 55-tisíc pozitívne testovaných osôb, v prepočte 540 prípadov na milión obyvateľov.

Ochoreniu tu podľahlo takmer 2200 pacientov. Pozitívne je, že sa uzdravilo už viac ako 14-tisíc infikovaných.

Počet pozitívnych osôb však v posledných troch týždňoch v Egypte rastie rýchlejším tempom. Minulý týždeň v piatok (19.6.) zaznamenal najvyšší denný prírastok od polovice februára, a to 1774 nových prípadov.

Vývoj epidémie v Egypte a po celom svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Zatiaľ platí, že Egypt pre zahraničných turistov otvorí tri provincie v prímorských oblastiach, v ktorých je nízky výskyt nákazy – Sharm-el-Sheikh (Južná Sinaj), Hurghada na pobreží Červeného mora a Marsa Matrouh na pobreží Stredozemného mora.

Ako pripomína slovenské veľvyslanectvo v Káhire, Egypt od 1. júla postupne obnoví pravidelné medzinárodné lety na všetky svoje letiská.

Zdroj: TVNOVINY.sk

V lietadlách, na letiskách a v hoteloch v Egypte platia mimoriadne hygienické a preventívne opatrenia, aby sa zaistila bezpečnosť zahraničných turistov.

Tamojšia vláda prijala v ostatných týždňoch aj ďalšie opatrenia s cieľom obnoviť zahraničný turizmus, ktorý je významným zdrojom príjmov do štátneho rozpočtu. Do konca októbra napríklad zrušila potrebu turistických víz.

Ďalej v rámci opatrení ministerstvo turistiky a starožitností poskytne všetkým cestujúcim na medzinárodných linkách 20-percentnú zľavu na jednorazové vstupné a návštevné karty na jednotlivé pamiatky a do múzeí.

Zľavy začnú platiť po obnovení medzinárodných letov. Egypt deklaruje, že realizuje všetky hygienické a bezpečnostné opatrenia odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a garantuje zdravie a bezpečnosť všetkých návštevníkov.

Zdroj: shutterstock.com/Tunatura

Hotely a rezorty, ktoré chceli znovu otvoriť, museli v tejto severoafrickej krajine prejsť certifikáciou bezpečnosti. Momentálne je ich už viac ako 260. Samozrejmosťou bude napríklad pravidelná dezinfekcia aj znížená kapacita.

Napriek všetkým opatreniam slovenské cestovky momentálne čakajú na to, ako sa situácia vyvinie. Podmienky na letnú dovolenku pre Slovákov v Egypte stále nie sú ideálne a vyšší nárast počtu infikovaných v tejto krajine rovnako nepridáva na pocite bezpečia.

„Keďže Egypt je pre dovolenku priaznivý aj na jeseň, slovenské cestovné kancelárie dúfajú, že sem budú môcť najneskôr od septembra lietať. Egyptské úrady ohlásili, že budú dávať dotácie na lietadlá, ktoré klientov privezú. Či je to dostatočné lákadlo, uvidíme neskôr," zhrnula Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA).

Do Tuniska s negatívnym testom

Zastavme sa aj v neďalekom Tunisku. Tam potvrdili od začiatku šírenia koronavírusu zatiaľ menej ako 1200 pacientov, v prepočte takmer 100 na milión obyvateľov. Ochoreniu podľahlo 50 z nich, vyliečiť sa podarilo viac ako tisíc ľuďom.

Momentálne sú vzdušné a pozemné hranice Tuniska pre cudzincov uzavreté. Táto situácia však nepotrvá dlho, krajina ich chce otvoriť už tento víkend v sobotu (27.6.).

Po tomto dátume bude naďalej platiť povinnosť preukázať sa negatívnym testom na COVID-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Po príchode na letisko je potrebné absolvovať meranie teploty.

Tunisko zaviedlo aj ďalšie opatrenia v oblasti cestovného ruchu. V celej krajine platí sanitárny protokol s inštrukciami, ktoré musia dodržiavať vo všetkých letoviskách.

Pravidlom napríklad bude, že turisti sa z letiska presunú do hotelov v organizovaných skupinách špeciálnymi autobusmi.

Hotely a ubytovacie zariadenia budú povinne intenzívne dezinfikovať izby v hoteloch, znížia ubytovacie kapacity, budú musieť dodržať povinné rozostupy v reštauráciách, pri bazénoch či na plážach. Protokol zahŕňa aj početné opatrenia pre múzeá, pamiatky a turistické atrakcie.

Podobne ako pri Egypte, aj po návrate z Tuniska bude potrebné byť opatrný a obozretný. Ideálne je sledovať vývoj aktuálnej situácie na hraniciach a prípadné zmeny v nasledujúcich týždňoch.

BRATISLAVA/rk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.