Prokurátor Šanta podal na Agha obžalobu v kauze televíznych zmeniek

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

V kauze Gamatex je označovaný za pravú ruku Mariana Kočnera.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v pondelok obžalobu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) na Štefana Agha v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza. Informoval prokurátor ÚŠP Ján Šanta.

Štefan Agh doteraz figuroval v kauze, kde už koncom februára neprávoplatne odsúdili bývalého riaditeľa televízie Pavla Rusko a Mariana Kočnera, ako obvinený. Agha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s neprávoplatne odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

"Potvrdzujem, že dňa 22. júna bola na ŠTS podaná obžaloba v trestnej veci vedenej proti Š.Á., ktorý je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Trestná vec napadla do senátu 1T, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe," uviedla pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

ŠTS 27. februára uznal Mariana Kočnera a Pavla Ruska vinnými za falšovanie zmeniek TV Markíza. Odsúdil ich na 19-ročný trest odňatia slobody. Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný. Odsúdení už vtedy avizovali odvolanie, bude tak rozhodovať Najvyšší súd SR.

Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Aghom, ktorého trestnú vec vylúčili na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur.

Kočner je obžalovaný aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko s troma osobami zo slovenského podsvetia je obžalovaný aj z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti