Prekvapujúce výsledky vyšetrovania mladíka, ktorý zabíjal na škole vo Vrútkach

Od začiatku sa verejne špekulovalo, či užíval omamné látky.

Útočník z Vrútok nebol pod vplyvom drog. Televízii Markíza to potvrdil zdroj blízky vyšetrovaniu. Od začiatku sa totiž verejne špekulovalo, či užíval omamné látky. Jasnejšie sa javí aj zásah policajtov pri ktorom ho zastrelili.

 Od prvej chvíle po útoku vo vrútockej základnej škole pri ktorom zahynul zástupca riaditeľky Jaroslav Budz sa objavili informácie, že 22-ročný Ivan konal potužený drogami.

„Na prípade naďalej intenzívne pracujeme a vykonávame všetky potrebné procesné úkony a opatrenia v zmysle trestného poriadku. Z uvedeného dôvodu nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie," povedal nám žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

Výsledky testov pri pitve prítomnosť drog podľa nášho zdroja v tele útočníka nepotvrdili. V hre je teraz aj psychóza. Pri nej dochádza k poruchám myslenia, cítenia, správania i sociálnych kontaktov.

„Práve pre psychózy je typické, že pacient stratí pocit chorobnosti. Tzn., že sú to ľudia, ktorí necítia potrebu zvyčajne vyhľadávať nejakú pomoc," vysvetlila psychiatrička Martina Hanzelová.

Prečítajte si aj: Kriminológ z USA hodnotí zásah vo Vrútkach: Policajtom vytkol taktické chyby

Najčastejšími varovnými príznakmi sú zmeny denných rytmov a správania. Podľa lekárky takýto pacient bdie počas noci, bizarne sa správa, neprimerane reaguje.

Podľa štatistík psychózy nejdú ruka v ruke s agresiou. Práve naopak a postihnutý je uzavretý vo svojom svete. „Má nejaké halucinácie, čiže buď počuje nejaké zvuky, vidí nejaké predmety, ktoré nie sú reálne, alebo osoby," doplnila lekárka.

Zdroj: TASR

Predbežné závery súdno-znaleckého skúmania však poodhalili viac aj o zásahu policajtov. Kým verejnosť má k dispozícii posledných pár sekúnd akcie, na tele obete bolo viacero strelných zranení v oblasti nôh.

„Väčšina policajtov na Slovensku používa také strelivo, že pri zasiahnutí mäkkej časti tkaniva nastane čistý priestrel a pri takejto situácií, čo sme videli aj vo Vrútkach, tak dokáže páchateľ ešte veľmi dlho fungovať," konštatoval Juraj Gažo z Katedry telesnej výchovy Akadémie Policajného zboru.

Policajti budú aj naďalej pokračovať vo svojej práci a vyhodnocovať všetky dôkazy, až kým celý prípad detailne neobjasnia. No napokon, keďže je útočník mŕtvy, budú musieť vyšetrovanie aj tak zastaviť.

Incident sa odohral 11. júna, keď Ivan rozbil v bývalej škole sklenenú výplň. Následne sa mu snažil v útoku nožom zabrániť spomínaný zástupca, ktorého však bodnutím usmrtil. Ivan potom vbehol do najbližšej triedy a napadol učiteľku a dve deti. Útočníka prenasledoval z miesta činu školník, ktorý sa ho pokúsil zadržať napriek tomu, že bol sám zranený. Útočníka pri úteku zastrelila polícia.

Reportáž spracoval Marian Lechan.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vrútky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.