Krištúfkovej reakcia na Beblavého obvinenie z plagiátorstva: Nie som žiadny Danko

Bývalý politik tvrdí, že texty systematicky vykrádala a skopírovala aj chyby.

Bývalý poslanec Miroslav Beblavý rozposlal médiám email, v ktorom informuje o údajnom plagiátorstve bakalárskej práce koaličnej poslankyne z hnutia Sme rodina Petry Krištúfkovej.

Odovzdala ju vlani v júni na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, keď už pôsobila ako opozičná poslankyňa. Jej témou bolo Vybrané indikátory sociálnej dimenzie kvality života - rodina.

"Pri písaní mojej novej knihy - Ja si to užívam, ja sa cítim dobre: Papalášizmus od Mečiara po Matoviča - som natrafil na jej bakalársku prácu a po hlbšom skúmaní som zistil, že ide o brutálny plagiát," zdôraznil Beblavý v maile. Jej prácu porovnáva s rigoróznou prácou Andreja Danka.

Hneď prvú nezhodu našiel v úvode práce, kde mala prevziať Krištúfková odstavec z novinového článku z júna 2010. Podľa jeho slov to nie je jediný prípad a údajných skopírovaných citácií našiel v práci viac. "Pani poslankyňa systematicky vykráda texty. Ukazuje sa, že kopírovala hlava nehlava systémom ctrl c a ctrl v, pretože prekopírovala aj chyby," konštatoval.

Zdroj: koláž TVNOVINY.sk

Bývalý politik tvrdí, že v práci našiel prekopírované aj veci, ktoré niekto zle preložil z angličtiny a objavili sa na enviromentálnom webe ministerstva životného prostredia. "Je to problém z právneho hľadiska - porušenie autorského hľadiska, ale aj etického. Je to brutálny plagiát. Ako môžeme chcieť, aby ľudia dodržiavali zákony, keď vysokopostavení politici klamú a v tomto prípade aj kradnú ," dodal.

O plagiátorstve pri diplomovej práci Borisa Kollára informoval aj líder neparlamentnej strany SPOLU Michal Hipš. Predseda parlamentu to odmietol.

Reakcia Krištúfkovej

O stanovisko sme požiadali aj poslankyňu Krištúfkovú. V krátkom telefonickom rozhovore s reportérom Martin Petrom vyhlásila, že považuje za "absolútnu nehoráznosť" porovnávanie svojej bakalárskej práce s rigoróznou prácou Andreja Danka.

"Sú tam iné nároky. Neviem, či si to niekto neuvedomuje, ale ja som odovzdávala bakalársku prácu. Porovnáva sa neporovnateľné," konštatovala.

"Ak to je skutočne pravda, tak je to v prvom rade obrovská osobná hanba," povedal v utorok predseda SaS Richard Sulík v súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že Krištúfkovej bakalárska práca je plagiát.

"Na mnohých koaličných kolegov som hrdý a je mi cťou sa s nimi podieľať na oprave krajiny, aj keď to občas ide ako v lete na saniach. A za niektorých sa hanbím a mám problém s nimi sedieť v koaličných laviciach. Toto nie je zmena, ktorú sme sľubovali," uviedol na sociálnej sieti člen predsedníctva strany Za ľudí a poslanec parlamentu Miroslav Kollár.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v reakcii na informácie o Krištúfkovej bakalárskej práci uviedol, že si nevie predstaviť, že by urobila plagiát. "Ostávam v nádeji, že je to nejaké nedorozumenie," vyhlásil s tým, že sa s medializovanou informáciou oboznámi. Deklaruje, že nevidí dôvod meniť názory, a každý, kto podvádza, by sa mal podľa Budaja zahanbiť a zobrať za to svoju mieru zodpovednosti.

Video, kde vysvetlil problém bakalárskej práce, zverejnil Beblavý na sociálnej sieti.

Krištúfková je plagiátorka - horšia ako Danko

⚠️ PETRA KRIŠTÚFKOVÁ JE PLAGIÁTORKA HORŠIA AKO ANDREJ DANKO Pri písaní mojej novej knihy “Ja si to užívam, ja sa cítim dobre: Papalášizmus od Mečiara po Matoviča” som natrafil na jej bakalársku prácu a po hlbšom skúmaní som zistil, že ide o brutálny plagiát. Krištúfková musela kvôli stykom s Mariánom Kočnerom opustiť po 5 dňoch post splnomocnenkyne vlády pre podporu rodiny. Zostáva však nielen poslankyňou NR SR, ale aj podpredsedníčkou výboru pre sociálne veci a predsedníčkou dvoch komisíí ministerstva práce. Vo videu ukážem, prečo je pani Krištúfková horší plagiátor ako Andrej Danko ⬇️ Ak chcete knihu držať v rukách medzi prvými, nechajte mi na tomto odkaze meno a email, hneď ako spustíme predpredaj, pošlem vám info: https://forms.gle/V1mm6vn9L3V7roZf8

Uverejnil používateľ Miroslav Beblavý Utorok 23. júna 2020

Zdroj: Facebook/Miroslav Beblavý

Analýzu údajného plagiátorstva si môžete pozrieť v tomto dokumente.

Krištúfková sa v nedeľu (21. 6.) vzdala funkcie splnomocnenkyne vlády pre rodinu, na post ju navrhol minister práca z hnutia Sme rodina Milan Krajniak. Urobila tka po medializovaní jej fotografie z jachty Mariana Kočnera, ktorý je obžalovaný v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Premiér Igor Matovič jej rozhodnutie zobral na vedomie a tým sa pre neho celá kauza skončila.

BRATISLAVA/zg, TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Miroslav Beblavý

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.