Disciplinárku s Trnkom odročlili na neurčito, na rade je etická komisia

Rozdiely v bakalárskej práci Petry Krištúfkovej, na ktoré upozornil Miroslav Beblavý.
Zdroj: TASR

Týkal sa zverejnenej nahrávky rozhovoru s Kočnerom v prípade kauzy Gorila.

Pred disciplinárnou komisiou generálnej prokuratúry pokračovalo ústne pojednávanie s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Po šiestich hodinách padlo rozhodnutie, že disciplinárku odložili na neurčito. Členovi komisia si počkajú na stanovisko etickej komisie.

Disciplinárneho priestupku sa mal Trnka dopustiť tým, že v októbri 2019 poskytol rozhovor Televízii Markíza. Týkal sa zverejnenej nahrávky rozhovoru s podnikateľom Marianom Kočnerom v prípade kauzy Gorila.

Ako prvý vypovedal ako svedok redaktor TV Markíza Braňo Tomaga, ktorý minulý rok po zverejnení nahrávky Trnku s podnikateľom Marianom Kočnerom urobil rozhovor s bývalým generálnym prokurátorom.

Tomaga tvrdil, že Trnka spochybnil počas rozhovoru nahrávku s podnikateľom. Bývalý generálny prokurátor podľa redaktora uviedol, že taká nahrávka sa dá vytvoriť, a poprel, že by tam bol jeho hlas. V rámci rozhovoru sa ho redaktor pýtal na konkrétne pasáže nahrávky.

"Pýtal som sa pána Trnku, či sa pamätá na také skutočnosti, že by s ďalšími dvoma osobami zosnovali plán na vydieranie Slavomíra Haščáka," priblížil svedok. Haščáka stretol Trnka podľa svojich slov len raz.

Redaktor sa pýtal aj na časť nahrávky, kde sa hovorí o 25 miliónoch slovenských korún za prepustenie podnikateľa Jozef Majského na slobodu. Trnka reagoval, že "to je 'blbosť' a nič také sa nestalo".

Po tom, ako sa redaktor pýtal, kto by mu chcel zverejnením uškodiť, Trnka spomínal viacero káuz, napríklad kauzu Transpetrolu. "Povedal, že nepriateľov má viacero," doplnil Tomaga.

Rozhovor trval necelú hodinu, odvysielané boli približne tri minúty. Ako objasnil komisii Tomaga, redaktor si v reportáži vyberá, čo do nej dá. Trnka nežiadal autorizáciu, len sa ho spýtal, ako s tým naloží.

Advokátka Trnku predložila dopoludnia komisii viacero lekárskych správ, ktoré sa dotýkajú zdravotného stavu manželky Trnku. Zároveň predložila čestné vyhlásenie Trnkovej manželky o jej zdravotnom stave, v ktorom sú aj uvádzané okolnosti za akých poskytol Tomagovi rozhovor.

Prvé konanie s Trnkom sa začalo 2. júna. Veľká časť prebehla v budove GP SR za zatvorenými dverami. Dôvodom bolo, že v rôznych súčastiach polície prebiehajú trestné konania a nebolo vhodné, aby sa s nimi oboznamovala verejnosť.

Ďalším dôvodom stíhania je časť rozhovoru pre túto televíziu k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby z roku 2004.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri 2019 Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila. Voči obvineniu v kauze Gorila podal na GP SR mimoriadny opravný prostriedok. Tomu nebolo vyhovené.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti