Hipš o Kollárovej diplomovke: Viac ako polovica je prevzatá od autorov, ktorých nezdrojoval

Tvrdí, že skopíroval aj časť školiteľovej knihy.

Diplomová práca predsedu parlamentu Borisa Kollára nespĺňa predpísané štandardy, viac ako polovice práce je prevzatá od iných autorov bez citovania zdrojov.

Pred novinármi to vyhlásil predseda mimoparlamentnej strany SPOLU Juraj Hipš s tým, že Kollár časť práce skopíroval z knihy školiteľa doc. RNDr. Ing. Jozefa Minďaša, PhD.

„Kollár si veľkú prácu nedal a kopíroval z internetu, jeho obľúbený portál bol regionkysuce.sk. Mal by sa postaviť zoči-voči a povedať verejnosti ako vznikla jeho diplomovka," myslí si šéf SPOLU.

Napriek tomu, že Kollárova práca na prvý pohľad nespĺňa kritériá kladené na takýto typ akademického textu, Kollár za ňu získal titul Mgr. v odbore enviromentálneho manažérstva. "Táto kauza ukazuje aj neutešený stav vysokého školstva na Slovensku, v ktorom je nutné urobiť zmeny a zvýšiť kvalitu vzdelávania," tvrdí.

Hipš považuje za smutné, že po Andrejovi Dankovi je tu opäť ďalší ústavný činiteľ, ktorý "prišiel k svojmu akademickému titulu podvodom". Podľa jeho slov ak chce súčasná vláda dodržať svoj sľub boja proti korupcii a podvodom, môže začať práve u predsedu parlamentu.

Kollár odmietol, že by jeho diplomová práca bola plagiátom ako rigorózna práca Andreja Danka. Priznal sa však, že niektoré state odkopíroval z internetu.

Predseda parlamentu je absolventom rovnakej vysokej školy ako Krištúfková - Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, kde v roku 2015 získal titul Magistra, dva roky predtým titul bakalár. Minďaš bol školiteľom aj Krištúfkovej. Kollárova práca sa volala Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc.

Bývalý šéf mimoparlamentnej strany SPOLU Miroslav Beblavý v utorok (23. 6.) upozornil mailom médiá na údajné plagiátorstvo poslankyne Sme rodina Petry Krištúfkovej.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Miroslav Beblavý

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.