Migréna a bolesť hlavy trápia mnohých. Viete, ako s nimi bojovať?

Pomôcť môže aj zmena životného štýlu.

Bolesť hlavy je nesmierne nepríjemná a ovplyvňuje vašu náladu, sústredenie, rozmýšľanie a v podstate celé telo. Ešte horšie stavy nastávajú pri migréne. Tá spôsobuje záchvatové a pulzujúce bolesti, ktoré sa objavujú väčšinou v jednej polovici mozgu.

Touto nepríjemnou chorobou trpí vraj až 20 percent žien a šesť percent mužov. Migréna, rovnako ako aj samotná bolesť hlavy, komplikuje život pacientov. Počas priebehu choroby sa nevedia sústrediť, majú problémy s prácou, učením sa a často aj s ich intímnym životom, píše nemoci.vitalion.cz.

Migréna

Záchvaty bolesti trvajú tri hodiny až 72 hodín, pričom najviac toto ochorenie postihuje ľudí vo veku 25 až 45 rokov. Zaujímavosťou je, že sa frekvencia migrén u ľudí po šesťdesiatke buď zníži, alebo úplne odstráni.

Presná príčina migrény je neznáma. Tak ako aj v mnohých iných prípadoch, väčšinou ju spustí nejaký špecifický faktor, ako napríklad únava, stres, zmena životného štýlu, hluk, nedostatok spánku, alkohol, ale aj hormonálne zmeny. Vplyv na migrénu má aj nedostatok enzýmu odbúravajúceho tyramín, ale aj prítomnosť kladne nabitých iónov v ovzduší, ktoré zvyšujú hladinu sérotonínu, čo taktiež vyvoláva migrénu.

Zdroj: ViDi Studio/shutterstock.com

Ako uvádza medlicker.com, na spustenie migrény môžu mať vplyv aj potraviny. Ide napríklad o zrelé syry, čokoládu, vyprážané jedlá, konzervované mäso, umelé sladidlá a sladké limonády.

Vzhľadom na to, že presné príčiny vzniku bolesti hlavy a migrény sa určujú ťažko, je náročné aj nasadenie liečby. V prípade, že nechcete užívať lieky, skúste vyskúšať nasledujúce rady od doktorky Meliss Young, špecialistky na integračnú medicínu, ktoré zverejnila na health.clevelandclinic.org

Pravidelné stravovanie

Pravidelné stravovanie v malých dávkach nepomôže iba vášmu tráveniu, ale účinkuje aj v boji s migrénou. Podľa doktorky je potrebné dodržiavať hlavne stredomorskú stravu, bohatú na príjem ovocia, zeleniny, fazule a jesť prevažne chudé mäso z voľného výbehu. Mali by ste prijímať aj zdravé tuky, ktoré obsahujú napríklad losos, orechy, semiačka a olivový olej.

Spúšťače choroby

Je pravda, že kofeín pomáha s bolesťou hlavy, avšak škodí pri migréne. Skúste preto znížiť príjem kofeínu vrátane pravidelného pitia kávy, dokonca aj tej bezkofeínovej. Taktiež by ste mali eliminovať užívanie voľne predajných liekov.

Prečítajte si aj: Mýty a fakty o kliešťoch. Ktorým z nich ste verili?

Začnite si zapisovať, čo ste jedli a pili a ak náhodou nastanú bolesti, viete, že vám uškodilo niečo z vášho jedálnička. Váš lekár vám môže odporučiť eliminačnú diétu, aby zistil, či nie ste alergický alebo citlivý na niektoré potraviny (mlieko, lepok, rajčiny a pod.).

Prijímajte dostatok živín

„Ako prvé by vám mal lekár skontrolovať krvný obraz," tvrdí doktorka Young. „Zdá sa, že existuje súvislosť medzi nedostatkom živín v tele a migrénou. Pri prevencii a liečbe migrény pomáha predovšetkým zaistenie správnej úrovne obsahu riboflavínu (nachádza sa v mlieku, rybách, v mäse a v kvasniciach) a horčíka," dodáva.

Zdroj: Shutterstock.com

Nízka hladina horčíka môže okrem migrény viesť aj k zápche, svalovým kŕčom, únave či k pocitu úzkosti.

Migrénu môže vyvolávať aj orálna antikoncepcia a hormonálna substitučná terapia. Opatrenia týkajúce sa životného štýlu, akou je strava, cvičenie a chudnutie, podporujú v niektorých prípadoch hormonálnu rovnováhu a zmierňujú tento spúšťač migrény.

Zvládajte stres

Zmena životného štýlu k lepšiemu zvládaniu stresu môže taktiež pomôcť v boji s migrénami a bolesťou hlavy.

"Svojim pacientom odporúčam meditáciu, taktiež cvičenie mindfulness a meditáciu mantrou," hovorí Young.

Prečítajte si aj: Často zabúdate? Odborníci odporúčajú, ako si prirodzene zlepšiť pamäť

Pomôcť by mala aj návšteva u chiropraktika či akupunktúra. Poskytnúť úľavu môžu aj masáže. Lekár vám môže vytvoriť osobný liečebný plán založený na vašej zdravotnej anamnéze.

„Migréna má často aj genetickú predispozíciu. V prípade, že identifikujeme a liečime spúšťače u každej osoby individuálne, vidíme postupné zlepšenie závažnosti a frekvencie ich bolesti hlavy a migrén," dodáva doktorka.

BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.