Boris Kollár o svojej diplomovke: Uľahčil som si to tak, ako to robí skoro každý študent

kollar priznanie_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Na údajné plagiátorstvo predsedu parlamentu upozornila strana SPOLU.

Predseda parlamentu Boris Kollár sa rozhodol reagovať na podozrenia strany SPOLU, ktorá v utorok popoludní informovala, že šéf NR SR a hnutia Sme rodina mal podvádzať pri písaní svojej diplomovej práce.

Kollár je absolventom rovnakej vysokej školy ako poslankyňa Petra Krištúfková - Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici. Existujú podozrenia, že aj ona počas štúdia podvádzala a jej bakalárska práca je plagiát. Na toto upozornil bývalý predseda SPOLU Miroslav Beblavý ešte v utorok ráno.

Ako Kollár uviedol na úvod tlačovej konferencie, ktorú zvolal popoludní, pôvodne rozmýšľal, že sa bude vyjadrovať k svojej poslaneckej kolegyni Krištúfkovej, ktorá médiám poslala tlačovú správu so svojou reakciou na aktuálnu situáciu. „Ale keďže napadli aj mňa, obhájim sa pred vami," uviedol Kollár.


Zo strany SPOLU bol podľa svojich slov napadnutý, že odovzdal plagiát, a je tak rovnaký ako jeho predchodca Andrej Danko. Kollár toto opakovane odmietol. Prácu vraj písal sám, niekoľko mesiacov a s Dankom sa to porovnávať určite nedá. Politickú zodpovednosť vyvodiť odmieta.

„Musíme si ctiť školský systém, a keď sa to strane SPOLU nepáči, doporučujem im kandidovať do parlamentu, dostať sa doň a zmeniť tento systém," pokračoval vo svojej obhajobe.

Svoju diplomovú prácu priniesol ukázať aj zástupcom médií. „Všetci ste si ju už určite stiahli. Ako viete, aby som ju mohol obhájiť pred štátnou komisiou, musela prejsť testom originality," pokračoval.

Prečítajte si tiež:

Strana SPOLU uviedla, že Kollár mal pri práci cez 50-percentnú zhodu. Šéf Sme rodina v tomto kontexte poukázal aj na kontrolu originality. „Je to 24,45 percenta. To je oficiálny štátny systém, ktorý vám zhodu preverí. Interné smernice aj na Univerzite Komenského v Bratislave bežne hovoria, že do 30 percent zhody ide o bežnú prax," tvrdil.

Vyjadroval sa aj k podozreniam, že nezdrojoval správne. „Na konci mojej práce si môžete pozrieť, kde všade uvádzam použitú literatúru. Treba si uvedomiť, že existujú tri systémy na citovanie. Jeden je, keď uvediete meno a dátum, druhý je číselný a tretí sú priebežné poznámky. Aj Univerzita Komenského rešpektuje meno a dátum," pokračoval.

Kollár po otázkach a nátlaku novinárov povedal, že niektoré state zobral aj z internetu. „Áno, zľahčil som si to, nie je to správne, ale robia to mnohí," komentoval.

Viac sa dozviete v ďalšom priloženom videu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti