Domácej pálenky bude tento rok oveľa menej. Môže za to počasie

19 Zadržali Vorobjova D.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Naprieč Slovenskom sme zisťovali, ako to v páleniciach tento rok vyzerá s ovocím.

Vážme si, čo sme si ušetrili. Domácej pálenky bude tento rok oveľa menej. Obľúbenú marhuľovicu síce zachraňuje hruška či slivka, no aj tak to nevyzerá na dobrý rok.

Na západnom Slovensku sa už ľudia zmierili s tým, že domáca marhuľovica nebude. Ako tvrdí Imrich Varga, majiteľ pálenice Hurbanovo, v porovaní s minulým rokom to vyzerá naozaj veľmi biedne.

Môže za to počasie. "To malé množstvo, čo sa nám v tomto roku urodilo, pôjde na priamy konzum. Myslím si, že na spracovanie nebude priestor," komentuje ovocinár Dušan Szabó.

Hurbanovo, Gemerská Hôrka, Selešťany pri Veľkom Krtíši, ale aj Lysá pod Makytou. Naprieč Slovenskom sme zisťovali, ako to v páleniciach tento rok vyzerá s ovocím.

"Marhule a jablká sú mizivé a čo sa týka sliviek, tak bude menej ako polovica," povedal Boris Prihradský, majiteľ pálenice Gemerská Hôrka. "Myslím si, že s tými mrazmi má problémy celé Slovensko. Vymrzli nám hlavne marhule," dodáva Norbert Pulai, vedúci zamestnanec vinohradu a vinárstva v Selešťanoch.

Predseda združenia páleníc a liehovoraov na výrobu destilátov na Slovensku Viktor Mikuška tvrdí, že na juhu Slovenska to tento rok dopadlo veľmi neslávne. "Podľa toho, ako to bolo zakvitnuté, to vyzeralo to na veľmi slušnú úrodu. Ale potom prišli tie nešťastné mrazy," uviedol.

Čo kraj to iná situácia. Vedúci pálenice Lysá pod Makytou Jaroslav Drienik potvrdil, že kráľovná bielych sliviek nebude. No v ich kraji majú dobrú úrodu bystrické slivky.

"Úroda, čo sa týka jabĺk, sliviek a hrušiek, vyzerá byť dobrá. Hlavne tadiaľto na Považí," dodáva Mikuška.

Pálenka bude určite aj podľa Aleny Miškeiovej, riaditeľky Chateaou Selešťany. "I keď neviem, ako v pestovateľskej pálenici, ale v liehovare bude, pretože my vykupujeme ovocie napríklad aj z Maďarska," priblížila.

Na juhu to bude s vlastnou pálenkou biednejšie. "Od viacerých som dokonca počul, že musia vytiahnuť ročník 2010. Tak to už niečo hovorí," uzavrel.

Viac sa dozviete v reportáži Mareka Šilhavíka.


Celé Televízne noviny si môžete pozrieť markizaplus.sk.

HURBANOVO/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pálenica

Dôležité udalosti