Dlhy a nevyplatené mzdy. Bývalá zamestnankyňa nám priblížila pomery na Kollárovej škole

Na Slovensku opäť stúpol počet prípadov nákazy
Zdroj: TV Markíza

Poslankyňa Krištúfková si z nej vraj ani len nevyzdvihla diplom.

Bývalá zamestnankyňa školy, ktorú pokútne vyštudovali Boris Kollár a Petra Krištúfková, Markíze porozprávala o pomeroch v Skalici. Odpísané či skopírované záverečné práce odovzdali na Stredoeurópskej vysokej škole obaja.

Niekdajšia zamestnankyňa, s ktorou sme sa spojili, však hovorí, že určite neboli sami. Zo začiatku podobné spôsoby podľa nej neboli bežné, no časom už áno. Spomína si aj na to, ako študovali politici zo Sme Rodina.

Predsedu parlamentu vraj videla aj na promóciách, Krištúfkovú nie. "Pani Krištúfková tam bola dvakrát, diplom si ani nevyzdvihla," uvádza.

Pri podozrivých záverečných prácach sa ale problémy školy zďaleka nekončia. Údajne zamestnancom nevyplatila viacero výplat od novembra 2018 a podlžnosti má aj voči štátu. Sociálnej poisťovni dlhuje 186-tisíc, Všobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) 51-tisíc a poisťovni Union päťtisí eur.

"Exekúcie boli na všetkých všetkých, ktoré mala. Nevedela zohnať peniaze, stále sľubovala, že prídu z Talianska, tam s nimi mala spoluprácu. Stále sľubovala. Kríza trvala dlhšie, ale vždy to doplatila. No od roku 2018 už nie," tvrdí bývalá zamestnankyňa.

Talianov údajne dosadili aj do dozornej rady školy, nahradili v nej napríklad podnikateľa Ivana Kmotríka. Aktuálne sú v dozornej rade žena s talianskym menom a synovia majiteľky Heidy Schwarcovej, mimochodom netere exprezidenta Rudolfa Schustera. Do školy už pre nevyplatené mzdy vraj veľmi nechodia ani učitelia.

"Ona prestala platiť aj telefón, platila len svoj, docentov aj svojho syna. Preto sa nikto do školy nevie dovolať," tvrdí na adresu majiteľky.

No nielen dovolať, ale v podstate ani dostať. V Skalici má škola jednu opustenú budovu a druhú, o ktorej Google píše, že je dočasne zatvorená, aj keď včera sme sa do nej dostali. Škola má aj pobočku v Košiciach. Vyzerá to ale tak, že tam tiež už dlho nikto nebol.

Na fungovanie školy sme sa pýtali aj jej majiteľky. Tá si od nás vyžiadala otázky písomne. Odpovedí sme sa ale nedočkali. Po viacerých pokusoch sa nám podarilo spojiť aspoň so školiteľom Borisa Kollára aj Petry Krištúfkovej, Jozefom Minďásom.

Do reči mu veľmi nebolo, stihol iba úsečne obhájiť prácu šéfa parlamentu, ktorý dokonca odpisoval aj od neho samotného. Minďás to však odmieta a tvrdí, že Kollár napísal normálnu prácu.

Neskôr zaslal aj svoje oficiálne stanovisko, v ktorom tvrdí, že všetko je v súlade so zákonom a kľúčová je vraj výskumná časť, ktorá je podľa Minďaša originálnym príspevkom autora.

Viac v reportáži Martina Petra.

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk.

SKALICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.