Záhradkárov trápi hnedá pohroma. Slimáky bez ulity za sebou nechávajú spúšť

19 Kolikova novy urad.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Chutia im jahody, šalát, ale aj zemiaky.

Po intenzívnych dažďoch majú záhradkári plné záhrady hnedých slimákov bez ulít, ktorí sa k nám dostali zo Španielska. Z úkrytov vyliezajú pod rúškom noci a zanechávajú po sebe spúšť.

To, v čom ho znevýhodňuje pomalosť, nahrádza množstvom. A nielen v záhradách. Svoje o tom vie aj záhradkár Peter z Bobrovčeka, ktorý má pri dome iba malú záhradku. Napriek tomu každé ráno aj večer nazbiera pol vedierka slizkých hnedých slimákov.

"No neviem, čo by bolo, keby som ich nezbieral. Neviem si to ani predstaviť, ale určite by zožrali všetko," tvrdí Peter. Najradšej vraj majú hrach a uhorky.

"Navštevujú prakticky všetky plodiny. Teraz im najviac chutia jahody, šalát, ale idú aj do zemiakov, redkvičky," menuje Eduard Jakubek zo Slovenského zväzu záhradkárov.

Podľa odborníka na slimáky ide o invazívny druh. "Každú organickú hmotu, čo je i len trošku jedlá, skonzumuje. Od exkrementov cez zdochliny či rôzne organické zvyšky. Medzi rastlinami nerozlišuje," približuje Jozef Grego.

Mimo miest s ľudskou činnosť sa slizovec iberský takmer nevyskytuje. Na Slovensku sme ho prvýkrát zaznamenali v roku 1992.

Grogo tvrdí, že postupne sa záhradkárskymi sadenicami či substrátom šíril po celom Slovensku, a to relatívne rýchlo.

"Ja som proti chémii. My likvidujeme tých škodcov a nielen slimákov, ale aj ostatných, mechanicky," komentuje Jakubek.

"Prípadne sú ešte biologické možnosti. Určité druhy kačíc si na nich veľmi dobre zgustnú. Sú pilné a vyzbierajú vám celú záhradku," dodáva Grego.

No tohto slimáka sa vraj už nezbavíme, veď len z jedného slizovca je za rok aj 800 ďalších. "Keby sme sa ho na Slovensku aj zbavili, tak nám príde z okolitých krajín, alebo v tých sadeniciach," doplnil Grego.

Viac v reportáži Mária Kermieta.

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk.

BOBROVČEK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Záhrada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.