Menej behania medzi úradmi. Nezamestnaní už nebudú nosiť tlačivo z jedného úradu na druhý

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Návšteve pobočky sa však úplne každý nevyhne.

Menej behania medzi úradmi. Nezamestnaní už nebudú nosiť tlačivo z jedného na druhý. Ak chcú dávku v nezamestnanosti, po novom vybavia všetko na jednom mieste.

Návšteve pobočky sa však úplne každý nevyhne. Ak dnes niekto stratí prácu a má nárok na dávku v nezamestnanosti, v praxi to funguje tak, že najskôr sa zaevidujete na úrade práce podľa bydliska. O podporu ale musíte žiadať osobitne, na pobočke Sociálnej poisťovne. Od júla tohto roka ale nezamestnaní vybavia všetko na jednom mieste.

„Každý klient, ktorý bude chcieť požiadať o dávku v nezamestnanosti, môže to urobiť aj na úrade práce. Klient vyplní žiadosť na úrade práce a za údaje, ktoré do tejto žiadosti dá, bude ručiť on sám. My následne elektronicky pošleme údaje k dávke Sociálnej poisťovni," vysvetlila Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce.

Až na výnimky, napríklad, ak ste pracovali v zahraničí, môže sa stať, že len žiadosť stačiť nebude.

„Zamestnanec pobočky poistenca informuje podrobne podľa jeho životnej situácie, aké doklady ešte musí predložiť, aby sa dalo o jeho žiadosti o dávku rozhodnúť," hovorí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zmeny schválili už vlani, no úrady práce si vypýtali viac času, aby dokázali systémy prepojiť. Už vtedy to mnohí odborníci kritizovali.

„Toto je ukážka toho, ako na Slovensku nefunguje informatizácia verejnej správy, lebo toto je niečo, čo by som očakával od takého pro zákazníckeho prístupu, že jednoducho ľuďom bude uľahčené získavať dávky a nebudú musieť navštevovať rôzne úrady," myslí si Robert Chovanculiak z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Podmienky na získanie podpory sa pritom nemenia. Platí, že musíte byť evidovaný na úrade práce a predtým poistený aspoň 730 dní v posledných štyroch rokoch. To, akú podporu dostanete závisí od zárobku. Dolná hranica ohraničená nie je, no maximálna suma sa od júla znova zvýši.

Dávku môžete poberať štandardne 6 mesiacov. V súčasnej mimoriadnej situácii v súvislosti so šírením pandémie COVID-19 môže vláda rozhodnúť o predĺžení poberania dávky o ďalší mesiac, doteraz tak už urobila trikrát. V takýchto prípadoch to Sociálna poisťovňa urobí automaticky a poberateľ dávky nemusí o nič žiadať.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úrad práce

Dôležité udalosti