Miliónové investície na Zemplínskej šírave sa nekonajú. Pribudol iba výčap a zopár ležadiel

Osada v Spišskom podhradí
Osada v Spišskom podhradí Zdroj: TV Markíza

Aktivisti sa búria, že pozemky vodohospodári prenajali na desiatky rokov bez verejnej súťaže.

Na Zemplínskej šírave sa ľudia búria proti developerským zámerom a kritizujú prenájmy pozemkov súkromníkom. Zasiahnuť plánuje aj ministerstvo životného prostredia.

V stredisku Paľkov na Zemplínskej šírave už rybári nemôžu rybárčiť, kde sa im zachce. Pláže si prenajala na desiatky rokov súkromná firma. Chytať ryby môžu len na vyznačených miestach.

Nájomca sľuboval miliónové investície, no namiesto pieskových pláží a množstva atrakcií postavil len výčap a rozložil zopár ležadiel.

Nájomca tvrdí, že projekt iba odložili pre koronakrízu. Pustia sa do neho, keď sa situácia upokojí. A táborisko je len dočasné riešenie.


V inom stredisku a iný investor stavia, čo sľuboval. Na mieste, kde boli predtým len kríky a neupravené brehy, chce postaviť prístav pre jachty. Do vody naváža kamene a na brehu pribúdajú chatky. Sľubuje, že verejnosť bude mať do areálu prístup ako doposiaľ.

Aktivistke sa však nepáči, že pozemky aj v tomto prípade vodohospodári prenajali na desiatky rokov bez verejnej súťaže. Vodohospodársky podnik tvrdí, že ju robiť nemusel a projekt odobrila aj samospráva. Aktivisti aj tak požiadali prokuratúru, aby nájomné zmluvy preverila.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že prenajímanie pozemkov pri vodných plochách, a nielen tých na Šírave, zastaví. A zvažuje aj úpravu legislatívy.

MICHALOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zemplínska Šírava

Dôležité udalosti