Matovič vyzval ministrov, aby spätne odoberali tituly. Gröhling odkazuje jasné nie

Meghan Markle má dvojníčku, ktorá si ju zahrá vo filme.
Zdroj: TASR

K premiérovmu nápadu sa vyjadrili aj akademici.

Kauza diplomovky Borisa Kollára neutícha. Potom, čo poslanecký klub OĽaNO "griloval" šéfa parlamentu tri hodiny, dospeli poslanci k záveru, že problém nie je v Kollárovi, ale vo vysokom školstve.

Premiér Igor Matovič a šéf poslaneckého klubu Obyčajných Michal Šipoš vyzvali ministra školstva Branislava Gröhlinga a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby pripravili zákon, ktorý spätne skontroluje záverečné práce a v prípade pochybenia, odoberú ľuďom titul. Ministri dokonca dostali aj šibeničný termín. Zákon má byť na stole do septembra a klub OĽaNO ho podporí aj v skrátenom legislatívnom konaní.

Matovič vopred odkázal Gröhlingovi, aby sa nevyhováral, prečo sa zákon nedá pripraviť a využil letné prázdniny na prácu.

Od akého obdobia by sa kontrolovali záverečné práce, necháva Matovič na ministrov. Vyhlásil, že ak sa má vyvodiť zodpovednosť voči Kollárovi, mala by sa aj voči mnohým iným študentom, ktorí podvádzali.


Prorektor pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského Radomír Masaryk hovorí, že podvádzanie nie je slovenským špecifikom a je súčasťou akademickej sféry od jej vzniku. Vyskytuje sa aj na prestížnych univerzitách vo svete.

"Najlepším spôsobom, ako plagiátorstvo minimalizovať je dôsledné a trpezlivé vysvetľovanie princípov akademickej práce. Spolu s tým potrebujeme zaujímať nekompromisný prístup k presadzovaniu akademickej etiky už na úrovni seminárnych prác a študentov viesť tak, aby písanie kvalifikačných prác nebolo len formalitou," hovorí Masaryk.

Prešovská univerzita v Prešove hovorí, že dôrazne protestuje proti očierňovaniu slovenských vysokých škôl a šíreniu nepravdivých informácií o praxi získavania akademických titulov.

"Vedenie našej univerzity je presvedčené, že pochybenia etických princípov pri získavaní kvalifikačných postupov sú zlyhaniami jednotlivcov, nerešpektujúcich platné normy a pravidlá," vyhlásila univerzita.

K Matovičovým slovám sa vyjadrilo aj Združenie výskumných a technických univerzít V7, do ktorého spadajú najväčšie slovenské univerzity a Slovenská akadémia vied. Vyhlásili, že si nedokážu predstaviť celoplošnú kontrolu záverečných prác. Z hľadiska personálnych kapacít univerzít je to vraj nerealizovateľné.

"Tvrdenie, že "každý študent si svoje štúdium zľahčuje", je urážkou tisícov študentov, ktorí v týchto dňoch na našich univerzitách obhajujú svoje poctivo napísané kvalifikačné práce. Zároveň dehonestuje prácu školiteľov, ktorí sa snažia svojich študentov viesť k postupnému osvojovaniu si základných princípov vedy, oponentov, ktorí trávia hodiny podrobným štúdiom prác a písaním posudkov a komisií, ktoré komplexne posudzujú spôsobilosť študentov," vyhlásili rektori.

Gröhling v tom má jasno

Minister školstva však povedal jasné stanovisko: spätne odoberať tituly nebude. Odvoláva sa dokonca na ústavu. "Nie je možné spätne odoberať tituly. To je nereálne. Aj ústava hovorí, že priama retroaktivita nie je možná kvôli stabilite celého štátu," povedal Gröhling.

Rezort školstva sa chystá urobiť hrubú čiaru a nanovo nastaviť pravidlá pri písaní záverečných prác. Do databáz pridajú milióny textov, s ktorými sa budú porovnávať záverečné práce. Systém tak bude vedieť lepšie odhaliť, ak sú časti v práci odpísané od iného autora a či sú riadne odcitované.

Ak príjmu nové pravidlá, po novom absolventi budú môcť prísť o titul, ak sa preukáže, že porušili pravidlá citácie. Túto kompetenciu však dostanú len vysoké školy. "Vysoké školy sú zodpovedné za kvalitu vzdelania. Nastavili sme jednotlivé mechanizmy, ktoré musia školy splniť do dvoch rokov. Ak tak neurobia, môže im byť odobratá akreditácia," dodal Gröhling.

Na Matovičove slová o tom, aby sa Gröhling nevyhováral, minister nechcel reagovať prostredníctvom médií.

Hoci Matovič vyzval aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovu k aktivite, rezort sa zatiaľ k návrhu OĽaNO nevie presne vyjadriť. Vypracovanie zákona je v rukách rezortu školstva.

"Úlohou ministerstva spravodlivosti je pozrieť sa na otázku, ktorá súvisí s ústavnosťou, potenciálnou spätnou účinnosťou takejto právnej úpravy. Pozrieme sa na to, čo je možné urobiť v medziach ústavy. K tomu si chceme v horizonte dní urobiť ústavnú analýzu," uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Šeliga je rozhorčený

O čosi ostrejšie boli slová podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí). Predsedníctvo kiskovcov žiada, aby Kollár vyvodil osobnú zodpovednosť. Ako právnik Šeliga hovrí, že Matovičov návrh o spätnom odoberaní titulov nie je správny a upatňuje princíp kolektívnej viny a navyše by bol zákon retroaktívny. Kontrolovať všetky diplovky kvôli tej Kollárovej je podľa Šeligu absurdné.

"To je ako keby niekto povedal, že kým nevyšetríme či náhodou všetci v krajine nekradli, tak za krádež neodsúdime nikoho," vyhlásil Šeliga na Facebooku.

Dodal, že nejde o zákon, ale o princíp. "Čo je toto za pseudologiku - problém je odpísaná práca, problém je podvod, ktorý sa tu stal - nie môj postoj, že klamať a podvádzať sa nemá. Nebezpečne začíname posúvať latku, tú latku, ktorú sme chceli nastaviť vyššie. Ohýbajú sa argumenty a krúti sa logika. Ak v tom budeme pokračovať, škaredo sa nám to ako krajine vráti," reagoval Šeliga.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti