SaS vyzýva Borisa Kollára, aby odstúpil z funkcie predsedu NR SR

Jednotka samovrahov
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Vyhlásil to šéf vládnej strany Richard Sulík.

Po pondelku, kedy predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vysvetľoval kauzu svojej diplomovky poslancom hnutia OĽaNO, sa v stredu stretol aj s poslancami klubu SaS.

Tí jednotne vyzvali Kollára, aby odstúpil z pozície predsedu Národnej rady SR. Informovala o tom predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová a predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Sulík tiež zdôraznil, že vládnu koalíciu nepovalia. Dodal, že rešpektujú nárok hnutia Sme rodina na post predsedu parlamentu.

Zemanová priblížila, že s Kollárom na klube diskutovali viac ako hodinu. Dodala, že šéfa parlamentu informovali o svojom stanovisku. Podľa jej slov odchádzal s tým, že to vzal na vedomie. "Na ťahu je teraz Boris Kollár. Ak neodstúpi, poradíme sa a uvidíme čo ďalej," poznamenala.

"Samozrejme, nie je to uzavretá vec. Poslanecký klub sa bude radiť opäť, keď nastanú nové udalosti. Ale niekedy to uzavrieme. A keď to bude uzavreté, už nebudeme nikdy viac toto Kollárovi pripomínať, vyťahovať," skonštatoval Sulík s tým, že nie všetko funguje ideálne, a nemá preto zmysel zbytočne dokola "rozpitvávať" vec nikam nevedúcimi otázkami.

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk

Na otázku, či klub SaS podporí prípadnú opozičnú iniciatívu na odvolanie Kollára z funkcie Zemanová odpovedala, že nezahlasujú za žiadny opozičný návrh. Poukázala pri tom aj na koaličnú zmluvu. Rozhodnutie klubu bolo podľa jej slov jednoznačné.

Sulík odmieta, že by sa Kollárovi vyhýbal. Svoju neúčasť na poslednej koaličnej rade a neskorý príchod na rokovanie klubu obhajuje pracovnými povinnosťami. Poukázal na to, že v stredu rokovala aj vláda.

"Celkovo si myslím, že s ním mám dobrý pracovný vzťah," poznamenal.

O vydieranie podľa Sulíka nejde

Sulík však komentoval aj odloženie rokovania o "podnikateľskom kilečku" až na riadnu schôdzu parlamentu. Uviedol, že tento prístup zo strany Kollára považuje za nekorektný.

Tvrdí, že Kollár nedodržal dohodu o tom, že zvolá mimoriadnu schôdzu. Opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia odobrila vláda minulý týždeň, do parlamentu sa dostanú na schôdzu, ktorá je plánovaná od 7. júla.

"Mám pocit, že je to nekorektný prístup zo strany Borisa Kollára, lebo dvakrát veľmi jasne povedal, že zvolá mimoriadnu schôdzu, je to dokonca aj v zápisnici z Koaličnej rady, potom dohodu nedodržal. Som na to veľmi citlivý, presne viem z mojej skúsenosti, že ak sa nebudú dodržiavať dohody a platné pravidlá, je to začiatok konca," povedal Sulík novinárom. "Tak ďaleko by som nezachádzal," odpovedal na otázku, či ide o vydieranie.

Za ľudí trvá na svojom postoji

Kollára na odchod z funkcie vyzvala cez víkend aj koaličná strana Za ľudí a svoj postoj nemení. "Strana Za ľudí trvá na svojej výzve, aby Boris Kollár vyvodil osobnú politickú zodpovednosť a odstúpil z postu predsedu Národnej rady a hnutie Sme rodina nominovalo v zmysle koaličnej zmluvy na tento post svojho zástupcu," uviedla v stanovisku.

Podpredseda parlamentu a strany Juraj Šeliga sa v stredu vyjadril, že s SaS budú komunikovať v snahe o ďalší spoločný postup v prípade tejto kauzy. Dodal, že je na rozhodnutí Kollára a hnutia Sme rodina, čo urobí ďalej.

Šeliga zopakoval, že post šéfa NR SR patrí na základe výsledku volieb a dohôd hnutiu Sme rodina. "Je na nich, ako sa rozhodnú, žiadna vládna koalícia sa nemusí rozpadať," napísal na sociálnej sieti s tým, že nechce položiť koalíciu, pričom odmieta politické vydieranie. Situácia je podľa neho na zodpovednosti Sme rodina.

Šeliga tiež odmieta argument Kollára, že jeho práca bola v súlade so zákonom. Smernica skalickej vysokej školy podľa neho hovorí, že každá záverečná práca musí byť originálna, vytvorená autorom pri dodržaní pravidiel práce s informačnými zdrojmi.

"Záverečná práca nesmie mať charakter plagiátorstva a nesmie porušiť autorské práva iných autorov," dodal s tým, že smernica hovorí aj o tom, že nie je prípustné, aby diplomová práca bola kompilátom odbornej literatúry.

OĽaNO Kollárov odchod nežiada a svoj postoj taktiež nezmenilo. "Hnutie OĽaNO zverejnilo svoje stanovisko v pondelok, a tým je pre nás téma uzavretá," uviedlo hnutie v reakcii na postoj SaS.

Hnutie na čele s Igorom Matovičom zato navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác. Kolíková sľúbila právnu analýzu k odoberaniu titulov.

Prečítajte si tiež:

Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne. V politike ho však viac nemieni používať. Pred stretnutím klubu SaS pripustil, že ak by mal odísť z funkcie, hnutie Sme rodina by mohlo opustiť aj vládnu koalíciu. Viac sa dočítate TU.

Krajniak: Trváme na tom, aby Kollár zostal predsedom

Na výzvu SaS reagovalo stručne aj hnutie Sme rodina. To uviedlo, že Boris Kollár spoločne s poslaneckým klubom Sme rodina berú výzvu SaS na jeho odchod z funkcie na vedomie.

Podľa slov ministra sociálnych vecí a rodin za Sme rodina Milana Krajniaka hnutie stále trvá na to, že aby Kollár naďalej zostal predsedom parlamentu.

Diskusia o tom, aby Kollár odstúpil z funkcie, v hnutí podľa Krajniaka nebola. "V tom sme boli všetci jednotní," podotkol.

"Máme podpísanú platnú koaličnú zmluvu, podľa nej môže každý partner vzniesť akúkoľvek výhradu k činnosti ďalších ľudí v pôsobnosti vlády či Národnej rady SR, ale nemôže presadzovať svoje záujmy proti vôli koaličného partnera," doplnil Krajniak.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti