Tri litre tekutín a obličkové kamene? Urológ vysvetľuje spojitosť

Susedia
Zdroj: shutterstock.com/diy13

Na vznik obličkových kameňov má veľký vplyv strava.

Letné počasie so sebou prináša vysoké horúčavy. Práve tie si vyžadujú dodržiavanie pitného režimu. Väčšinou sa hovorieva o dvoch až troch litroch denne a nie je to veru žiadna povera. Práve vďaka dodržiavaniu pitného režimu sa ochránite napríklad pred obličkovými kameňmi a udržíte si zdravie.

Práve tie sú často zanedbávané a v budúcnosti vás môžu nepríjemne prekvapiť. Vznik kameňov ovplyvňuje veľa faktorov, hlavne životný štýl. Najrizikovejšia je nadváha, fajčenie a prijímanie vysokoproteínovej stravy. Aké opatrenia by ste mali dodržiavať, aby ste sa im vyhli?

Nápoje a strava

Ako sme uviedli vyššie, dodržiavanie pitného režimu je nesmierne dôležité. „Hlavne v lete by mali ľudia prijímať až tri litre tekutín denne. Z toho by mala byť minimálne polovica čistá voda," tvrdí urológ Pavel Drlík pre blesk.cz.

V lete majú ľudia zvýšenú fyzickú aktivitu, viac sa potia, vyššia je aj ich telesná teplota. Práve zanedbaný pitný režim môže spôsobiť zdravotné problémy.

Zdroj: shutterstock.com/TakeroSun

„Obmedziť by ste však mali pitie piva a koly, prípadne kofoly. Pivo totižto zvyšuje množstvo kyseliny močovej v moči," vysvetľuje Drlík. Nepriaznivý účinok majú aj kolové nápoje obsahujúce kyselinu fosforečnú a cukor. Práve tie môžu ovplyvniť riziko vzniku kameňov.

Na vznik obličkových kameňov má veľký vplyv aj strava. Obmedziť by ste mali živočíšne proteíny, soľ a prijímať dostatok vápnika.

Príznaky a liečba

Obličkové kamene sa objavujú v každom veku, prevažne však v strednej vekovej kategórii. Ich výskyt je mierne zvýšený u mužov ako u žien. Väčšina ľudí zistí, že má problémy s kameňmi až po obličkovom záchvate. Ďalšími sprievodnými problémami je pobolievanie v bedrách, krv v moči alebo zápal obličiek.

Obličkové kamene sa, našťastie, dajú liečiť. V prípade, ak sú vaše kamene menšie, je šanca, že sa sami odplavia s močom. Ak sú vytvorené iba z kyseliny močovej, dokážu sa po úprave pH dokonca rozpustiť. Väčšie sa prevažne odstraňujú operačne.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.