Vysoká škola v Skalici mala priniesť mestu prestíž. Stal sa úplný opak a teraz je zamknutá

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Kauza magisterskej práce Borisa Kollára na školu i na mesto upriamila pozornosť.

Mala sa stať slovenskou univerzitou Cambridge. S takýmto sľubom Skalica prenajala Stredoeurópskej vysokej škole budovu za symbolický nájom. Tá je teraz zamknutá a pohyb okolo minimálny.

Kauza magisterskej práce Borisa Kollára na školu i na mesto upriamila pozornosť. Takúto popularitu si však Skaličania nepredstavovali.

V roku 2011 mesto podpísalo so školou nájomnú zmluvu so symbolickým ročným nájmom jedno euro. Pre mesto to bola otázka prestíže. Ročne samospráva zaplatí takmer 45-tisíc eur za priestory, ktoré nevyužíva, ale poskytuje za symbolickú cenu súkromnej škole.

Oslovili sme aj riaditeľku a zakladateľku školy Heidy Schwarczovú. Zdôraznila, že nájomné nebolo stanovené len na základe rozhodnutia mesta v snahe o vybudovanie dobrého mena Skalice.

„Stredoeurópska vysoká škola v Skalici si prenajíma budovu za jedno euro z dôvodu, že všetky výdavky na rekonštrukciu budovy financovala škola bez akejkoľvek finančnej účasti mesta. Tieto výdavky boli vo významnej výške, keďže budova nebola v predchádzajúcom období udržiavaná a bola v nevyhovujúcom stave," uviedla Heidy Schwarczová.

Škola si tiež sama kryje náklady na energie. Do budovy sme sa pokúšali dostať už viackrát, vždy bola zatvorená. Ani ďalší objekt, ktorý nesie názov školy, nevyzerá práve najreprezentatívnejšie.

„V súčasnosti prebieha v škole interný audit na základe ktorého budú prijaté rozhodnutia, o ktorých budeme študentov aj príslušné orgány včas informovať," dodala Schwarczová.

Audit plánuje aj primátorka. Konkrétne v spoločnosti, ktorá sa stará o majetok mesta.

Správu mestského majetku teraz čakajú zmeny na poste konateľa. Primátorka tiež chce prekontrolovať všetky doteraz podpísané zmluvy.


SKALICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vysoká škola

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.