Minister Krajčí sa ospravedlnil za pobyt v Rusku. Pomýlil si vraj organizácie

V parlamente si dokonca vypísal ospravedlnenku.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí lieta v nečakanej kauze. Nielenže bol viackrát pozorovať voľby v Rusku na pozvanie štátnej dumy, za čo sa ocitol na zozname takzvaných falošných volebných pozorovateľov. Vyzerá to tak, že navyše nehovoril pravdu, keď žiadal o ospravedlnenie z rokovania parlamentu.

V september 2017 bol Marek Krajčí nečakane ako volebný pozorovateľ v kritizovanom Rusku. V tom istom termíne rokoval parlament, on bol opozičným poslancom. V žiadosti o ospravedlnenie svojej neúčasti uviedol, že ide na zahraničnú pracovnú cestu do Ruska monitorovať voľby a vyslala ho tam Rada Európy.

Expertka na voľby strany Spolu Silvia Hudáčková upozornila, že toto nesedí. Rada Európy v septembri 2017 neeviduje totižto žiadne volebné pozorovania. Bývalý poslanec zase upozorňuje, že Krajčí nebol na rozdiel od neho - ani členom delegácie v parlamentnom zhromaždení rady európy.

Minister nám nebral telefón, odpoveď nám prišla písomne. Iba hodinu pred začiatkom sobotňajších (4. 7.) Televíznych novín. „Pozvala ma Európska rada pre demokraciu a ľudské práva, bolo to dosť narýchlo. Žiaľ, musím priznať, že som ju omylom považoval za štruktúru Rady Európy. Preto som do ospravedlnenky uviedol mylne Radu Európy. Za túto chybu sa ospravedlňujem," napísal minister.

Zdroj: TV Markíza

Ruské médiá Krajčího citovali ako medzinárodného experta a poslanca národnej rady. Marek Krajčí je povolaním lekár, aktívny kresťan, autor chválospevov a v politike sa profiloval vždy na oblasť zdravotníctva.

V 2018 bol poslanec Krajčí pozorovať prezidentské voľby na pozvanie ruskej Štátnej dumy. Za čo sa dostal na zoznam nepoctivých tzv. falošných volebných pozorovateľov, ktorý zostavila Európska platforma pre demokratické voľby. Rezort diplomacie sa na to, zdá sa, pozrie v pondelok (6. 7.).

Volebná turistika Mareka Krajčího by týmto mala končiť. Tvrdí, že v Rusku pozoroval len dva razy. Potvrdil nám, že mal len zaplatené náklady spojené s cestou, z ani jednej cesty nečerpal žiadne iné výhody. Dodal, že by už podobné pozvania neprijal.

V reportáži Martiny Törökovej si pozrite, čo si o ministrovej ceste do Ruska myslia odborníci.

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Rusko

Dôležité udalosti