Vyťaté stromy či jama na bazén: Prevádzkovateľ chaty v najvyššom ochrannom pásme si vraj robí, čo chce

19 Zmeny v ustave.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Jednu sťažnosť sme do redakcie dostali aj my.

Porušujú zákon v najvyššom ochrannom pásme. Chatári z chatovej oblasti pod Súľovskými skalami mesiace upozorňujú na nezákonné praktiky. Situácia sa vraj stále zhoršuje a ochranárov vyzývajú, aby zakročili.

Chatová oblasť pod Súľovskými skalami je v štvrtom a piatom, teda najvyšších stupňoch ochrany prírody, kde platia prísne pravidlá. Posledný rok sa to tam ale vraj vymyká spod kontroly. Problémom je podľa chatárov jedna chata. Prevádzkovateľ vraj porušuje zákony.

Vyťali údajne 80-ročné smreky bez povolenia, prebagrovali potok, vymenili rúry, rozšírili premostenia potoka, zasiahli do prameňov, ktoré sú jediný zdroj pitnej vody pre celú dolinu. A všetko vraj bez povolení a odbornosti.

Jednu sťažnosť sme do redakcie dostali aj my. Ochranári to podľa chatárov neriešia tak, ako by mali. Za rok im vraj poslali niekoľko podnetov. „Keď sa niečo nahlásilo, hlásili to iní, ale nechceli byť menovaní, pretože sa ho boja. Ochranári nekonali, lebo rok sa to hlási," povedala nám Ingrid.

Nasnímali sme aj vybagrovanú jamu, v ktorej mal byť osadený bazén. Niektoré tabule tam podľa chatárov pribudli len nedávno, rástli tam aj zákonom chránené rastliny. „Prebagroval to celé bez akéhokoľvek povolenia. Chce tam stavať bazén, ktorý bude napájať, ale neviem čím," tvrdí nám Ingrid.

Prevádzkovateľ chaty jej oponuje. Hovorí, že klame, zavádza a podvádza a vraj si svoje obháji. „Nemám s tým žiadny problém. Trištvrte vecí, ktoré sú napísané v sťažnosti, vám garantujem, že sú zavádzanie a klamanie," vyhlásil.

Starosta obce Súľov-Hradná Jaroslav Bušfy nám potvrdil, že v 4. stupni ochrany nesmiete nič robiť, nemali by ste tam ani huby zbierať.

„Je to 90 centimetrov hlboký bazén pre malé deti. Cez sezónu tu chodia rodiny s malými deťmi, aby sa mali kde očľapotať. Tak sme vymysleli, že tam spravíme tam bazén," vyhlásil prevádzkovateľ chaty s tým, že o zákazoch nevedel.

Ochranári stavbu zastavili a problém posunuli Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Žilinská polícia už podľa našich informácií vyšetruje tri trestné veci.

„Agentúra prijala v predmetnej veci dva podnety. Sankčné následky prešetrovaného protiprávneho konania sa budú odvíjať od konkrétnych zistení - závažnosti, rozsahu a spôsobu vykonania skutku či jeho následkov," napísala v stanovisku agentúra.

Reportáž spracovala Zuzana Holienčíková.

ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Súľovské skaly

Dôležité udalosti