Začala sa žatva, v porovnaní s vlaňajškom o čosi neskôr. Dôvodom sú dažde

Británia otvorila cez víkend bary.
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Slovenskí poľnohospodári ju odštartovali ako tradične na juhu.

Poľnohospodári začali zbierať tohtoročnú úrodu obilnín. Ako už tradične býva, vzhľadom na klimatické podmienky žatvu odštartovali pestovatelia v južne položených regiónoch. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Kým vlani začali podľa nej poľnohospodári pre vysoké teploty a sucho kosiť už koncom júna, tento rok sa žatva posunula. Kombajny sa do polí naplno rozbehli len v týchto dňoch. Dôvodom sú intenzívne zrážky. Obilie dozrievalo pomalšie ako vlani a pre rozmočenú pôdu poľnohospodári nemohli ani dlhšiu dobu vstúpiť strojmi do polí.

Upozornila, že aj preto pestovatelia, napríklad v oblasti Michaloviec, označili začiatok žatvy ako zložitý. Kosiť začali najskôr skúšobne, ale následné zrážky a sťažený pohyb kombajnov po poliach žatvu na pár dní prerušili. Postupne sa už začína naplno kosiť napríklad v bratislavskom, trnavskom či nitrianskom regióne. Kosia sa jačmene a repky.

"U nás v oblasti Senca posun žatvy nevnímame negatívne. Dlhšia doba vegetácie by mala naznačovať aj vyššie úrody. Obilniny nie sú ani poľahnuté, voda na poliach nestojí a nanovo sa už aj oteplilo. Priebeh žatvy vidíme zatiaľ pozitívne. S jej hodnotením však musíme, samozrejme, počkať," uviedol Juraj Mačaj, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Bratislave.

So žatvou podľa Holéciovej začnú neskôr aj liptovskí poľnohospodári. "V severných oblastiach Slovenska obilie ešte len dozrieva. Už teraz však vieme, že aj u nás bude žatva posunutá približne o dva týždne. Dôvodom sú zrážky počas júna. V našej oblasti urobili dažde výraznejšie škody najmä na objemových krmovinách, ďatelinotrávach. Obilniny zatiaľ nevyzerajú zle, ale očakávame podstatne nižšie úrody repky, a to pre jarné suchá," priblížil situáciu na Liptove podpredseda SPPK Miroslav Štefček.

Holéciová upozornila, že vzhľadom na dlhé daždivé obdobie začala SPPK monitorovať škody na poľnohospodárskych porastoch, ktoré spôsobili intenzívne zrážky. V tomto týždni spustí komora aj ďalší monitoring - tentokrát žatevných prác. Prvé informácie o žatve bude mať SPPK v polovici budúceho týždňa.

Dodala, že na Slovensku sa na najväčšej výmere pestuje pšenica. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa tento rok pestuje na asi 390-tisíc hektároch. Výmera jačmeňa je pre tento rok na úrovni približne 133-tisíc hektárov a repky olejnej takmer 147-tisíc hektárov.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dažde

Dôležité udalosti