Višne, ich benefity aj užitočné recepty a rady, ako ich využiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Fotokostic

Višne sa využívajú pri bolesti svalov po cvičení, na zlepšenie fyzických výkonov, vysoký krvný tlak aj v boji s rakovinou.

Väčšina ľudí obľubuje v júni a júli čerešne. Okrem bežného jedenia ich využívajú aj pri pečení a varení. Veľmi prospešné sú však aj višne. Majú veľa vitamínov, zdravých účinkov a taktiež ich vieme využiť pri varení, pečení aj zaváraní. Dokonca sa využívajú aj ako prírodný liek.

Višne sa využívajú pri bolesti svalov po cvičení, na zlepšenie fyzických výkonov, vysoký krvný tlak a na iné problémy. Na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že ide o prírodné liečivo, ktorého čisto liečivé účinky nie sú vedecky dokázané.

Ovocie bohaté na antioxidanty

Existuje niekoľko dôkazov a laboratórnych výsledkov, ktoré dokazujú vysoký obsah antioxidantov vo višniach. Tieto látky podporujú zdravý krvný obeh, zabezpečujú správnu funkciu nervov a ponúkajú protirakovinové vlastnosti. Taktiež môžu znížiť opuch.

Prečítajte si aj: Samozbery ovocia, viete aké druhy si na Slovensku viete nazbierať?

V roku 2002 bola zverejnená štúdia v Journal of Nutrition, v ktorej sa vedci zamerali na antioxidanty. Ich najvyšší obsah má ovocie čeľade Rosaceae, do ktorej patria jahody, višne, malina aj černice. Višne ponúkajú zdravú dávku vitamínu C. Ten je nevyhnutný pre silný imunitný systém a hrá dôležitú úlohu pri syntéze kolagénu, ako aj pri hojení rán.

Prevencia rakoviny

Okrem vitamínu C majú višne aj ďalšie tri látky, ktoré bojujú proti chorobám, o ktorých sa v mnohých výskumných štúdiách preukázalo, že zastavujú transformáciu buniek (vedúcu k rakovine).

Zdroj: Serhii Bobyk/shutterstock.com

Ide o látky perillylalkohol, limonén a kyselinu ellagovú. Tieto názvy bežne určite nepočujete, dôležité však je, že obzvlášť chránia ženy pred rakovinou prsníka, taktiež pred rakovinou pľúc, pečene, kože a hrubého čreva.

Vedci to skúmali pri liečbe nádorov u myší, ktorý uverejnili v Cancer Letters v máji 2003. Zistili, že myši, ktoré konzumovali višne, mali podstatne menší adenóm ako myši konzumujúce obyčajnú stravu. Višne by tak mali znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Kardiovaskulárne a protizápalové účinky

Višne obsahujú kvercetín, jeden z najsilnejších antioxidantov a antihistaminikum. V roku 2006 vyšla štúdia, podľa ktorej taktiež kvercetín bráni poškodeniu lipoproteínom, ktoré slúžia na transport cholesterolu v krvi a podieľajú sa na jeho regulácii. Vďaka tomu sa cholesterol nebude upínať na steny tepien. Štúdia preukázala, že extrakt z višní pomohol k významnému zlepšeniu a obnove srdcových funkcií (vrátane prietoku krvi).

Prečítajte si aj: Tri litre tekutín a obličkové kamene? Urológ vysvetľuje spojitosť

Vzhľadom na to, že višne obsahujú dve protizápalové zlúčeniny, môžu byť užitočné pri zmierňovaní príznakov astmy a iných respiračných problémov a ponúkajú úľavu ľuďom trpiacim dnou (dna je bolestivá forma artritídy), píše livestrong.com.

Zaváranie višní

Z višní si môžete pripraviť džem. Obraté plody musíte najprv umyť a odkôstkovať. Tie spolu aj so šťavou (naberáme naberačkou) dáte do kovovej misky a odvážite. Na kilo višňovej masy použijete jeden želírujúci prostriedok určený na prípravu džemov, 30 dkg cukru a 1 lyžicu cukru. Povaríte podľa návodu na obale. Následne ho nalejete do pohárov, utriete vrch poháru a poriadne pritiahnete veko. Poháre horúce otočíte na päť minút vekom dole, potom ich postavíte vekom nahor a prikryjete hrubou dekou. Pod ňou ich necháte do druhého dňa.

Ak chcete jemný džem, je potrebné višne pred varením rozmixovať.

Zdroj: shutterstoc.com/alicja neumiler

Višne si však môže zavariť aj ako ovocie na puding či koláč. Taktiež je potrebné ich vykôstkovať a naukladať do pohárov. Budete striedať dve lyžice višní a lyžicu cukru až pohár naplníte. Na vrchu pohára dajte lyžičku cukru a rumu. Nezalievajte višne vodou, ako sa to robí napríklad pri čučoriedkach. V prípade, ak máte málo tekutiny v pohári, potlačte višne lyžičkou a dajte si tam ešte zvyšnú šťavu z višní.

Následne dajte poháre do zaváraninového hrnca. Po rozvarení ich nechajte v pare päť minút a vypnite.

Pečenie

Višne viete využiť aj na výborný kysnutý koláč. Budete potrebovať 300 g hladkej/polohrubej múky, 3 dcl mlieka, 1 lyžičku cukru, kvasnice, 1 žĺtok, 3 lyžice oleja a štipku soli. Mlieko si jemne zohrejte, dajte doň cukor, kvasnice a nechajte postáť. Následne dajte všetko do misky, pridajte kvások a vymiešajte hladké cesto. Na vymastený plech roztiahnite cesto, podávajte višne a posypte makom s cukrom, tvarohom alebo mrveničkou.

Mrveničku si spravíte v hrnci. Nechajte rozpustiť maslo, pridajte múku a osmažte. Po vypnutí pridajte cukor (môžete dať aj škoricový a vanilkový), premiešajte a nasypte na vrch ovocia.


BRATISLAVA/Vladimíra Drábiková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti