Komáre sužujú hlavné mesto. Nie všetky druhy sa dajú zlikvidovať

Po dažďoch ich ľudia cítili v blízkosti lesných porastov, nie pri rieke.

V Bratislave sa rozmnožili komáre, čo viditeľne pocítili obyvatelia jednotlivých mestských častí. Situáciu kontroluje neustále magistrát, pričom od začiatku sezóny uskutočňuje ich riadny denný monitoring. Odborníci robia terénny prieskum od marca asi do konca septembra.

„Vykonali sme niekoľko zásahov biologickou účinnou látkou pre reguláciu komárov BTI a jej efekt zaznamenávame v rámci kontroly úspešnosti zásahov," povedala pre tvnoviny.sk hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

V Bratislave žije niekoľko desiatok druhov komárov a podľa jej slov problémové sú len tie druhy, ktoré sa liahnu po povodniach. Práve na tento druh sa magistrát zameriava.

„Vďaka zásahom je situácia pri Dunaji či Morave zásadne lepšia ako v predošlých sezónach. Len za posledný mesiac sme urobili 14 zásahov v lokalitách, kde sme zaznamenali nadlimitné hodnoty výskytu lariev komárov: Devín, Rača Malé Krasňany, vybrané lokality Rusovciach i Záhorskej Bystrici, mláky pod Prístavným mostom, Ovsište v oblasti konečnej zastávky MHD, Devínske alúvium Moravy, Petržalka pri Veľkom Zemníku, či Lamač," spresnila Rajčanová.

Larvy v stromoch nevedia podchytiť

Okrem tejto skupiny komárov sa najmä po intenzívnych hodinových alebo denných dažďoch vyskytli druhy komárov, ktoré sa liahnu v dutinách priamo na stromoch i tiež na malých vodných plochách nachádzajúcich sa v záhradkárskych oblastiach.

Toto nie je sneh ani popol. Ľudia majú pre premnožený hmyz problém vyjsť z domu

„Aj preto zvýšený výskyt komárov zaznamenali najmä ľudia v blízkosti lesných porastov, nie pri rieke. Tieto druhy komárov nevieme našimi zásahmi podchytiť. Cieľom monitoringu a zásahov nie je možná úplná eliminácia lariev, ale zníženie výskytu komárov na znesiteľnejšiu úroveň," zdôraznila Rajčanová.

Čo je BTI postrek

Ako sme už spomínali bratislavský magistrát používa na ničenie komárov a ich lariev látku BTI, ktorá však nie je pre ostatné organizmy škodlivá. Na rozdiel od chemických postrekov neohrozuje naše zdravie a nepredstavuje ani záťaž pre životné prostredie. Látka sa aplikuje iba tam, kde je potvrdený výskyt lariev komárov. Aplikácia biologického prípravku s obsahom BTI sa opakuje v závislosti na zvýšenú početnosť lariev komárov v liahnisku. Prostriedky na báze BTI úspešne využívajú napríklad aj v prihraničných oblastiach dolného Rakúska.

„Kým chemické postreky sa aplikujú už na vyliahnuté komáre, BTI pôsobí preventívne na larvy ešte skôr, ako sa z nich komáre vyliahnu. Chemické postreky, navyše, nie je možné bežne aplikovať v chránených oblastiach, kde sa často liahniská nachádzajú. Vďaka selektívnosti môžeme BTI používať práve na týchto kľúčových miestach a efektívnejšie tak predchádzať premnoženiu komárov. Nie je však možné úplne eliminovať populáciu komárov," dodala hovorkyňa mesta.

K téme sme požiadali o stanovisko požiadali aj Bratislavský samosprávny kraj. Hovorkyňa Lucia Forman konštatovala, že boj s komármi je primárne v kompetencii obcí a mestských častí, ale VÚC im bude pomáhať.

Postreky budú vo viacerých obciach

Podľa jej slov naposledy použili v kraji prípravok BTI proti komárov od obcí Veľké Leváre až Vysokú pri Morave. Aplikovali ho 30. júna a 1. júla, najmä popri hrádzi, kde bol výskyt lariev najvyšší.

„Najbližšie bude VÚC aplikovať biologický prípravok v katastroch obcí Zohor, Vysoká pri Morave, Záhorská Ves, Suchohrad, Gajary, Malé Leváre, Veľké Leváre. Účinok použitia BTI je okamžite viditeľný na larvách komárov. Dospelý jedinec komára žije priemerne týždeň. Predpokladá sa, že situácia s dospelými komármi sa zastabilizuje na únosnú mieru na začiatku budúceho týždňa," vysvetlila Forman.

Zdroj: shutterstock/nechaevkon

Aktuálny stav populácie komárov na území kraja i mesta Bratislava sa dajú kategorizovať ako zvýšenú úroveň i pokiaľ ide o kvantitu tohto hmyzu. „Ide o bežný stav pri vybrežení rieky Morava do inundačného územia. Medzi obyvateľmi kraja je rôzna úroveň tolerancie prítomnosti komárov alebo ich uštipnutí. Pre jedného človeka je neprijateľné množstvo 5 komárov, pre iného 15. Najhoršími rokmi boli pre kalamitné premnoženie komárov 2013 a 2017, s ktorým sa aktuálna situácia nedá v žiadnom prípade porovnať," konštatoval hovorkyňa kraja.

Aj kraj zabezpečuje od apríla pravidelný a systematický monitoring takmer 450 potenciálnych liahnísk komárov a to v záplavovom území rieky Morava, mimo bratislavských mestských častí.

„Robí ich odborníčka, ktorá v pravidelných intervaloch, ale aj podľa potreby, chodí do terénu kontrolovať liahniská komárov, kde zisťuje, či sa v nich nevyvíjajú larvy v závislosti na vhodných podmienkach pre vývoj lariev komárov. Okrem odborníčky spolupracuje župa aj so sieťou dobrovoľníkov z dotknutých obcí, ktorí sledujú liahniská priamo v teréne. Doteraz bolo vykonaných 8 takýchto monitoringov," doplnila Forman.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti