Boris Kollár si udržal miesto predsedu parlamentu. SaS a Za ľudí odmietli položiť koalíciu

kolar seliga farizej_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Kollár podal návrh na svoje odvolanie kvôli diplomovej práci.

Boris Kollár otvoril schôdzu Národnej rady a ako prvý bod navrhol zaradiť do programu svoje odvolanie. Parlament jeho návrh prijal. Nasledovala rozprava, po ktorej poslanci hlasovali, či vyjadrujú Kollárovi podporu, alebo nie.

Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre svoju diplomovú prácu. SaS a Za ľudí doteraz hovorili, že by mal odstúpiť sám. OĽaNO jeho odchod nežiadalo.Parlament nakoniec Kollára neodvolal. SaS a Za ľudí sa hlasovania nezúčastnili.

ONLINE:

17.09 - ONLINE sme ukončili.

17.04 - Za odvolanie hlasovalo 5 poslancov, proti 46 a zdržali sa dvadsiati poslanci. Kollár si udržal funkciu. Hlasovacie lístky odovzdali len 76 poslanci, piati odovzdali neplatný lístok.


16.30 - Lucia Nicholsonová (SaS) povedala, že táto kauza rozdelila koalíciu na charakterných a necharakterných. Nechce však kvôli tomu povaliť vládu.

16.25 - Jana Cigániková (SaS) vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby bola v jeho vláde rovnováha, pretože to, ako sa správal Kollár ku Šeligovi je podľa Cigánikovej nelegitímne.

16.21 - Poslanci SaS a Za ľudí sa nezúčastnia hlasovania. "Loptička je na strane Borisa Kollára. Ešte stále sa môže zachovať ako chlap a môže odstúpiť. Nie je fér, že zodpovednosť hodil na nás," povedala Jana Žitňanská (Za ľudí).

16.06 - Poslanci idú hlasovať. K odvolaniu dôjde, ak za bude hlasovať minimálne 76 poslancov. Hlasovanie bude tajné.

16.04 - "Ospravedlňujem sa, že som musel takto ostro reagovať na koaličného kolegu. Je mi to ľúto, ale nikto mi nebude skákať po hlave. Koho som urazil, ospravedlňujem sa. Titul nebudem používať," povedal Kollár.

15.47 - Rozprava je ukončená. Posledné slovo si berie Kollár. "V politike som štyri roky a stretol som tu kadekoho. Niečo tak odporne farizejské ako je pán Šeliga som ešte nestretol," vyhlásil Kollár.

"Človek, keď sme bojovali proti Smeru dobehne do prezidentského paláca a zrazu sa zruší protest? Tento mi bude kázať o morálke? Tento farizej je teraz podpredsedom parlamentu. Predseda jeho strany je daňový podvodník," hovorí Kollár.

"Prepáč, pán podpredseda. Ako udrieš, tak dostaneš späť," odkázal Kollár Šeligovi.


15.50 - Na Šeligu reaguje Peter Pčolinský (Sme rodina). Hovorí, že oni vládu nevydierajú a môžu pokojne vládnuť aj bez nich. "Možno nakoniec dostanete ten ministerský post, po ktorom túžite," vyhlásil Pčolinský.

15.47 - Šeliga vyčíta Kollárovi, že ohrozuje vládu, ktorá chce bojovať proti mafii. "Všetci sa zhodli, že s diplomovkou je problém. Žiadam vás, aby ste stiahli návrh a nestavali poslancov do falošnej dilemy. Nikto nechce rozpad vládnej koalície, preto sme vás vyzvali na vyvodenie osobnej zodpovednosti. Hovorili sme to pri Dankovi a pred voľbami. Držme sa princípu," hovorí Šeliga.

15.43 - Slovo si zobral Juraj Šeliga (Za ľudí). "Nie úplne dobre dokážem pochopiť, do akej situácie sme sa dostali a na čo je dobré toto politické divadlo. Nerobme z ľudí hlupákov," vyhlásil.

"Prečo sme sa dostali do situácie, že argument je položený tak, že vaše zotrvanie vo funkcii verzus boj s mafiou, boj za slušné Slovensko? Prečo nás staviate do dilemy Boris Kollár verzus koalícia? Toto nie je korektné."

15.41 - Kollára sa zastal aj ďalší poslanec OĽaNO Marek Ševčík. Hovorí, že koalícia  nemôže zahodiť ústavnú väčšinu kvôli etickému zlyhaniu jednotlivca.

15.35 - Na stranu Kollára sa postavil aj poslanec za OĽaNO Juraj Gyimesi. Vyhlásil, že celé je to len útok strany, ktorá sa nedostala do parlamentu. O Kollárovej diplomovke informoval ako prvý predseda Spolu Juraj Hipš.

15.26 - Kollár sa obhajuje. Číta vyjadrenie právnika Jána Čarnogurského ml.. Podľa jeho názoru Kollár nie je plagiátor.


15.19 - Benčík prosí Kollára, aby sa zachoval noblesne, aby nelipol na funkcii a aby sa jej vzdal. "Verte tomu, že spoločnosť si vás zachová v pamäti lepšie, ako keď ostanete vo funkcii ako usvedčený plagiátor," vyhlásil Benčík.

15.14 - Vyjadruje sa aj Ján Benčík (Za ľudí). Číta otvorený list akademikov, ktorí kritizujú plagiátorstvo. Nepáči sa im, že v 21. storočí obsadzujú vysoké funkcie v štáte plagiátori, ktorí nie sú schopní vyvodiť osobnú zodpovednosť.

15.04 - Dostál vyhlásil, že nebude hlasovať za odvolanie Kollára, pretože si myslí, že z postu by mal odstúpiť sám Kollár. Hlasovanie podľa Dostála nie je vyvodenie zodpovednosti, ale snaha zamiesť kauzu pod koberec.

14.59 - V rozprave vystupuje Dostál. "Pán Boris Kollár by mal odísť z funkcie predsedu Národnej rady. Nehovorím, že situácia s Dankom je identická. Ale evidentne, jeho  diplomová práca je plagiátom tak, ako bola plagiátom rigorózna práca Andreja Danka, bez ohľadu na rozdiely. Vo vyspelých krajinách sa po prevalení takejto informácie sa odstupuje z politiky," vyhlásil Dostál.

14.51 - Slovo si zobral Kollár. "Doteraz tvrdím, že moja práca sa nedá porovnať s prácou Andreja Danka. On opísal celú prácu od bývalého študenta, ktorá už bola pred tým okopírovaná. Danko prácu schoval a moja práca je na internete. Každý si ju môže prečítať," vyhlásil.

"Danka ste držali zubami-nechtami. Odídete zo Smeru a myslíte si, že ste zlatíčka. Nie, vy ste 20 rokov boli s Robertom Ficom. Podporovali ste to, čo teraz vyčítate koaličným poslancom," reagoval na poslancov Hlasu.

14.50 - Raši poukazuje na to, že koaliční poslanci sa nechcú vyjadrovať ku Kollárovmu odvolaniu. "Mali ste sa biť za svojho predsedu, ale je tu ticho." vyhlásil Raši.

14.46 - V rozprave sa zatiaľ vyjadrujú len opoziční poslanci zo Smeru a Hlasu. Poukazujú na pokrytectvo koaličných poslancov, ktorí dnes bránia Kollára.

14.41 - Na Rašiho vystúpenie reaguje Ondrej Dostál (SaS). Hovorí, že poslanci Smeru a dnes Hlasu nevystúpili tak ostro proti Dankovi, ako dnes vystupujú proti Kollárovi.

14.33 - Ako prvý sa v rozprave vyjadruje Richard Raši. Cituje výroky koaličných politikov, ktorí v minulosti kritizovali Andreja Danka a žiadali jeho odchod z čela predsedu parlamentu kvôli pochybnej rigoróznej práci. Jedným z veľkých kritikov bol Peter Pčolinský (Sme rodina), ktorý dnes stojí za Kollárom.

14.28 - Parlament otvára rozpravu k odvolávaniu Kollára.

14.26 - Slovo si berie Boris Kollár. Odôvodňuje, prečo podal návrh na svoje odvolanie. Hovorí, že tak urobil po vyjadreniach niektorých koaličných poslancov, ktorí vyzvali Kollára na vyvodenie zodpovednosti.

14.25 - Po prestávke pokračuje schôdza Národnej rady, na ktorej budú poslanci rokovať o odvolaní Borisa Kollára z postu predsedu parlamentu.

Pokiaľ predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nezíska dôveru poslancov, hnutie Sme rodina odíde z vládnej koalície. Novinárom to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský s tým, že hnutie tento bod programu podporí. Naopak, podporí ho zrejme Smer-SD.

"Chceme, aby sa tento bod otvoril, aby prebehla rozprava, následne tajné hlasovanie," povedal Pčolinský s tým, že o otvorenie bodu požiadali aj koaličných partnerov. Pripustil, že každá alternatíva je možná. "My počítame aj s vyslovením dôvery, aj s vyslovením nedôvery," tvrdí.

Súvisiaci obsah

Koaliční poslanci sa radili v kluboch

Na Koaličnej rade podľa jeho slov partneri povedali, že sa ešte poradia na kluboch. "Tomu ja nerozumiem, pretože požadovali vyvodenie osobnej zodpovednosti," podotkol s tým, že navrhnutím vlastného odvolania tak Kollár urobil.

Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre svoju diplomovú prácu. SaS a Za ľudí doteraz hovorili, že by mal odstúpiť sám. OĽaNO jeho odchod nežiadalo. Navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zároveň v relácii Na telo plus povedal, že SaS a Za ľudí v prípade odvolávania Kollára "stiahnu chvost".

Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne. V politike ho nemieni viac používať. V prípade odchodu z funkcie predsedu parlamentu nevylúčil ani odchod hnutia z koalície.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti