Dobroslav Trnka porušil pravidlá etiky. Dôvodom je aj rozhovor pre našu televíziu

Dobroslav Trnka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Bývalému generálnemu prokurátorovi to môže priťažiť v jeho disciplinárnom stíhaní.

Dobroslav Trnka porušil pravidlá prokurátorskej etiky. V utorok o tom rozhodla etická komisia.

Disciplinárku s Trnkom pred dvoma týždňami prerušili, disciplinárna komisia pred definitívnym verdiktom chcela ešte počuť názor na celú kauzu od svojich kolegov z etickej komisie.

Etická komisia zasadala v Banskej Bystrici, pozrieť sa mali na okolnosti, ktoré súvisia s nahrávkou s Marianom Kočnerom.

Konkrétne mali dať odpoveď na to, či Trnka porušil etický kódex prokurátora, keď po zverejnení nahrávky poskytol exkluzívny rozhovor našej televízii. Konštatovali porušenie pravidiel, a to dôveryhodnosť a dôstojnosť prokurátora.

Z etického kódexu vyplýva, že prokurátor sa má správať a vyjadrovať tak, aby neznižoval dôveryhodnosť svojej funkcie a zároveň má mať upravený svoj zovňajšok a na verejnosti musí vystupovať tak, aby dôstojne reprezentoval prokuratúru.

Kontaktovali sme právnu zástupkyňu bývalého generálneho prokurátora, rozhodnutie etickej komisie však v tejto chvíli nechcela komentovať.

Stanovisko teraz poputuje disciplinárnej komisii, ktorá vytýči termín a mala by o Trnkovom osude rozhodnúť, pričom porušenie etických pravidiel mu zrejme nebude hrať do karát.

Trnkovi hrozí najprísnejší trest, a síce strata prokurátorského talára. Okrem toho je však aj trestné stíhaný.

Trnka však nahrávku s Kočnerom považuje za falzifikát a kompilát. Faktom však je, že súd ju už v kauze vraždy Jána Kuciaka uznal ako jeden z dôkazov.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti