Cyklotrasy na Slovensku. Ktoré vám okrem športu poskytnú aj kultúrny zážitok?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Rocksweeper/shutterstock.com

Cyklistické trasy sme rozdelili podľa náročnosti terénu.

Cyklistika a cykloturistika je každým rokom čoraz obľúbenejšia. Na bicykloch už nevidíte iba jedincov a skupiny kamarátov, ale aj celé rodiny na výletoch.

Ide o veľmi prospešný šport, ktorý okrem zdravotných výhod ponúka hlavne tie vizuálne. Po dosiahnutí cieľa si cyklisti užijú krásny výhľad na prírodu a okolie. Po pandémii koronavírusu väčšina ľudí plánuje dovolenkovať na Slovensku, avšak nie vždy musíte vedieť, kam presne chcete ísť.

Rozhodli sme sa vám preto priniesť zoznam niekoľkých cyklotrás, ktoré sme rozdelili podľa ich náročnosti.

Ľahké cyklotrasy

Medzi jednoduché trasy určite patrí Korytnička. Vznikla v miestach, kde kedysi premával vláčik Korytnička a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Jej dĺžka je približne 24 kilometrov a je sprevádzaná viacerými informačnými tabuľami. Okrem samotnej prírody a športu si cestou môžete pozrieť historickú osadu Vlkolínec, obdivovať Brankovský vodopád či v Korytnici ochutnať liečivý minerálny prameň.

Smer trasy Korytnička: Ružomberok - Biely Potok - Jazierce - Podsuchá - Liptovská Osada - Patočiny - Korytinica

Prečítajte si aj: Netradičné a slovenské. Sedem miest, ktoré uchvátili tisíce turistov

Medzi kratšie trasy patrí Belianska cyklotrasa. Jej dĺžka je iba deväť kilometrov a celá vedie po asfaltovej ceste. V Tatranskej Kotline si výlet môžete spestriť v Belianskej jaskyni. Popri trase sa hlavne nezabúdajte popozerať na okolité prostredie. Výhľad budete mať na prekrásne Belianske Tatry.

Smer trasy: Spišská Belá - Tatranská Kotlina

Zaujímavá trasa je aj okruh po Tokaji. Ide o 22-kilometrovú trasu, taktiež vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Všade navôkol budete mať výhľad na krásne vinice, ale vybrať sa môžete aj na vyhliadkovú vežu v obci Malá Třňa.

Smer okruhu po Tokaji: Černochov - Malá Tŕňa - Veľká Bara - Malá Bara - Ladmovce - Viničky - Borša - Černochov

Zdroj: wikimedia.org/ LMih

Veľmi príjemná cyklotrasa vás čaká aj na Bátoričkinom okruhu. Trasa je dlhá 25 kilometrov, opäť je veľmi dobre značená a vhodná aj pre rodiny s deťmi. Tentoraz vás na trase čaká Park miniatúr (kostoly, zámky a hrady), Čachtický hrad či Draškovičovský kaštieľ.

Smer trasy Bátoričkinho okruhu: Obec Podolie - Kopanice - obec Višňové - Čachtice

Prečítajte si aj: Letná dovolenka na Slovensku pri vode? Toto sú tie najlepšie miesta

V závere ľahkých cyklotrás vám musíme spomenúť jednu dlhšiu. Ide o Vážsku cyklomagistrálu, ktorá prechádza až štyrmi krajmi (Nitriansky, Trenčiansky, Žilinský a Trnavský), a preto je jej dĺžka asi 170 kilometrov. Táto trasa je však najstaršou značenou cyklotrasou na Slovensku a jednou z najdlhších. Cestu by ste si mali naplánovať na niekoľko dní, aby ste si užili aj okolité atrakcie. Navštíviť môžete množstvo hradov, kaštieľov ale aj prírodné kúpaliská.

Stredné ťažké trasy

Liptovskú Maru pozná každý, avšak len málokto vie, že existuje aj cyklistický okruh okolo nej. Trasa je dlhá 37 kilometrov a celý čas budete mať krásny výhľad na Západné a Nízke Tatry. Okrem bicyklovania sa môžete osviežiť v Liptovskej Mare, ale aj v Aquaparku Tatralandia či odbehnúť si do kempu v Liptovskom Trnovci.

Smer trasy: Liptovský Mikuláš - Liptovský Trnovec - Liptovská Sielnica - Bobrovník - Vlašky - Ľubeľa - Liptovský Mikuláš

Veľmi zaujímavý je aj Bojnický okruh. Je dlhý asi 13 kilometrov, avšak v niektorých úsekoch sa musíte pripraviť na stúpanie. Spestriť program si môžete navštívením Bojnického zámku, zoologickej záhrady, vyhliadkovej veže, kalvárie či kúpaliskom.

Smer trasy: Bojnice - Dubnica - Bojnice

Zdroj: YouTube/ Jozef Dovicin

Mierne náročná je aj trasa okolo vodnej nádrže Nová Bystrica. Cestou totižto budete čeliť sínusoidám a miernemu stúpaniu. Trasa je dlhá 30 kilometrov a odmení vás výhľadom na hladinu nádrže. Cestou môžete navštíviť historický kostolík Riečnica.

Smer trasy: Nová Bystrica - Riečnica - Harvelka - Nová Bystrica

Ťažké trasy

Navštívili ste už Sliezsky dom? Ak nie, tak sa môžete vybrať iba šesťkilometrovou, ale vskutku náročnou cyklotrasou. Trasa vedie mnohými serpentínami a prevýšenie je v niektorých úsekoch viac ako 600 metrov. V cieli vám odmenou za namáhu bude prekrásny výhľad.

Smer trasy: Tatranská Polianka - Sliezsky dom

Prečítajte si aj: Chcete začať bicyklovať? Prinášame vám niekoľko tipov ako na to

Túžite navštíviť najvyššie položenú osadu pod Nízkymi Tatrami? V tom prípade by ste sa mali vybrať na jej cyklistickú trasu, ktorá je dlhá asi 61 kilometrov. Okrem asfaltových cestičiek pôjdete aj tými lesnými. Cestou sa môžete zastaviť pri Brankovskom vodopáde.

Smer trasy: Ružomberok - Liptovská Štiavnica - Liptovské Sliače - Partizánska Lupča - Tajch - Magurka - Liptovská Lúžna - Liptovská Osada - Podsuchá - Biely Potok - Ružomberok

Jednou z najkrajších cyklotrás je určite Veľký Hodrušský okruh. Ide o 40-kilometrovú trasu s viacerými stúpaniami. Tentoraz vám cestu spríjemnia výhľady z vrchu Keling a okolie tajchu Moderštôlňa.

Smer trasy: Hodruša-Hámre - Dolné Hámre - Kopanice - Moderštôlňa - Pleso - Červená studňa - Kerling - Hodruša-Hámre

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti