Domáce

Čakajú nás niekoľkodňové horúčavy. Bude až 35 stupňov Celzia

Horuce počasie
Zdroj: Shutterstock.com

Zrážok sa však tak skoro nedočkáme.

Svätý Prokop prosí, nech slniečko svieti. Aj takáto pranostika sa viaže k dnešnému dňu.

Zdroj: Shutterstock.com

Družica

Tento svätec zrejme prosil dobre, pretože dnešné počasie priaznivo ovplyvňovala tlaková výš, ktorej stred sa dnes nachádzal priamo nad nami a pomaly sa presúva ďalej na východ.

Súčasne sa v centrálnom Stredomorí nachádza oblačnosť, ktorá je spojená s tlakovou nížou a nie je vylúčené, že zajtra okrajovo ovplyvní počasie aj u nás.

Teploty

Tým, že sa spomínaná tlaková výš presunie ďalej na východ, tak sa po jej zadnej strane uvoľní priestor pre prúdenie teplého vzduchu od juhozápadu.

Preto sa Slovensko bude nielen zajtra, ale aj v najbližších dňoch nachádzať v teplotnom pásme 25 až 30, začiatkom budúceho týždňa sa prehupne až do pásma 30 až 35 stupňov. Čakajú nás teda niekoľkodňové horúčavy.

Zrážky

Zrážok sa však tak skoro nedočkáme. Teda aspoň nie tých výdatných. Ak sa zajtra, alebo v nasledujúcich dňoch nejaké vyskytnú, tak iba vo forme lokálnych prehánok, alebo búrok.

Vietor

No a ešte vietor: ten dnes fúkal prevažne južný: a zajtra sa to nezmení. Bude tiež fúkať zväčša od juhu rýchlosťou zhruba do 25, na juhozápade silnejšie okolo 35 km/h.

Počasie bolo nad celým Slovenskom dnes veľmi príjemné a to rovnako v Kuchyni na Záhorí, ako aj na východe v Košiciach.

Prevládala iba malá oblačnosť, len na západe celkom slušne fúkalo, v nárazoch na niektorých miestach dosahovala rýchlosť vetra až 35 km/h. Teplota popoludní vystúpila na 23 až 28 stupňov.


Možno sa mnohí z vás vyberiete zajtra na dovolenku. Cesty bývajú cez víkend smerom k moru dosť plné. Hlavne majte po ruke dostatok vody. Inak by počasie problém na cestách robiť nemalo. Možno iba lokálne hmly, ktoré sa môžu tvoriť v nižších polohách a na juhozápade zafúka silnejší nárazový vietor.

Noc

Blížiaca sa noc bude pravdepodobne úplne pokojná: Obloha bude jasná až polojasná. Do rána sa ochladí na 16 až9, na juhozápade bude okolo 18 stupňov.

Zajtra je štátny sviatok slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda. Počasie bude príjemné, dá sa povedať že až sviatočné, tak si ho užite.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska bude zväčša iba malá oblačnosť. Nie je vylúčené, že sa predsa len vyskytnú slabé prehánky, prípadne ojedinelá búrka v súvislosti s blízkosťou oblačnosti spojenej s tlakovou nížou, ktorá k nám zasahuje od juhu, čo som spomínala už v úvode. Oteplí sa na 27 až 31 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude tiež spočiatku iba malá oblačnosť. Postupne sa však okolo poludnia začne vytvárať malá kopovitá oblačnosť a v okolí hôr sa môže vyskytnúť aj lokálna prehánka, prípadne búrka. Na severe vystúpi teplota na 23/27st, na juhu sa oteplí do 30.

Východné Slovensko

Na východe našej krajiny sa bude počasie vyvíjať podobne. Znamená to, že najprv bude skoro jasno, ale napoludnie narastie malá kopovitá oblačnosť a v Tatranskej oblasti môže slabo spŕchnuť, alebo môže byť búrka. Teplota vystúpi na 23 až 30 stupňov.

Hory

V sobotu budú naše hory zrejme praskať vo švíkoch. Ak sa chystáte na nejakú túru, tak choďte radšej v skorých ranných hodinách, pretože počasie bude polooblačné. Okolo poludnia však začne narastať oblačnosť, z ktorej môže lokálne aj spŕchnuť, alebo vás môže prekvapiť aj búrka. V nadmorskej výške 1 500m sa oteplí na 16 stupňov.

Biopredpoveď

V nedeľu sa počasie na horách výraznejšie nezmení. Naďalej bude polooblačno až oblačno s ojedinelými popoludňajšími prehánkami, alebo búrkami. Bio sa zajtra zhorší na 2, čo je slabá až mierna záťaž.

Predpoveď do stredy

Nad západnou Európou sa bude naďalej formovať brázda nízkeho tlaku vzduchu s frontálnym systémom, ktorý zatiaľ počasie u nás neovplyvní.

Nad strednou Európou sa bude nachádzať oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Medzi týmito tlakovými útvarmi sa ešte intenzívnejšie rozprúdi do našej oblasti od juhozápadu tropický vzduch.

Znamená to, že v nasledujúcich dňoch bude mať počasie veľmi podobný denný vývoj. Spočiatku bude prevažne polooblačno, ale okolo poludnia sa bude oblačnosť zväčšovať a popoludní z nej môže lokálne aj spŕchnuť a to vo forme prehánok, alebo lokálnych búrok, ktoré môžu byť sprevádzané aj krupobitím.

Teplota sa bude v týchto dňoch šplhať na 25 až 33 stupňov. Tropické horúčavy ukončí v stredu prechod studeného frontu, ktorý bude postupovať zo západu na východ v sprievode dažďa, prehánok a búrok. Ochladí sa na 21 až 26 stupňov, ale na východe má byť stále ešte teplo- do 28. No a čakajú nás už aj teplé noci.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.