Invázia komárov je tu. S dotieravým hmyzom bojuje Záhorie aj Bratislava

Koncom júna aplikoval kraj, ktorý je zástancom ekologického boja, biologický postrek. Ten sa však nevydaril.

Koncom júna aplikoval kraj, ktorý je zástancom ekologického boja proti komárom, biologický postrek. Ten sa však nevydaril. Zmenili firmu a tzv. BTI aplikovali druhýkrát. V stredu išli pozdĺž Moravy striekať tretíkrát.

S monitorovacím tímom sme prešli tri lokality, ani v jednej už vo vode nebolo toľko lariev, aby museli aplikovať biologický postrek. Komáre už vyleteli.

Obyvatelia Malých Levár, ktoré obmýva rieka Morava, pomoc vítajú. Aj tak im však komáre pijú krv.

Rozprávali sme sa aj so starostom, ktorý síce presadzuje ekologický boj proti komárom, no v tejto situácii už sa vraj inak nedá.

Vo štvrtok v noci budú v obci, jej blízkom okolí a v neďalekej rekreačnej oblasti striekať aj chémiou. Rovnako premýšľajú vo Veľkých Levároch.

Čakajú ešte na vyjadrenie Úradu verejného zdravotníctva a na stanovisko odborníka. Ak by bolo kladné, nechcú striekať celú obec, ale len určité lokality.

Problém s húfmi komárov je aj v Bratislave. Nie však pri vode, ale v lese. Tie totiž magistrát nedokáže dostať pod kontrolu. Najhoršia situácia je tesne po západe slnka.

Aj hlavné mesto zvolilo taktiku biologického boja s dotieravým hmyzom. Takto vraj vie bezpečne vykynožiť už larvy komárov v najviac zasiahnutých územiach.

Či je 20 komárov na ruke veľa alebo málo, ostáva len na pocitoch ľudí. Kalamitný stav totiž nie je v zákone presne zadefinovaný. Dezinsekcia je v rukách starostov a primátorov.

Dobrou správou je, že proces od vyliahnutia po dospelý hmyz trvá zhruba týždeň až dva. Na prelome prázdnin by tak mali komáre ustúpiť.

Viac v reportáži Sone Cipínovej.

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk

MALÉ LEVÁRE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Soňa Cipínová

Dôležité udalosti