Nový šéf ÚRSO predstavil svoje plány, zacielil aj na ochranu spotrebiteľov

Zásah mestskej polície v Prešove.
Zdroj: TASR

Úrad má podľa neho nástroje na reguláciu cien sieťových odvetví a prirodzených monopolov.

Nový predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris sa v najbližšom období chce sústrediť na zabezpečenie férových cien energií, ochranu spotrebiteľov a rozvoj konkurencie.

Slovensko má podľa Jurisa priestor na zlepšenie situácie vo všetkých týchto oblastiach. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) označil Jurisa za odborníka a človeka s výbornou povesťou.

"Mám istotu, že nebude pod vplyvom rôznych skupín. Naopak, že sa bude snažiť o maximálne férovú reguláciu cien," povedal Sulík v stredu po rokovaní vlády. To podľa ministra znamená okrem iného zníženie cien za distribúciu elektrickej energie.

ÚRSO má podľa Jurisa nástroje na reguláciu cien sieťových odvetví a prirodzených monopolov.

"Tu vnímam priestor na zvýšenú motiváciu týchto regulovaných subjektov, aby boli efektívnejšie, aby boli spoľahlivejšie, a teda aby sa aj možné úspory dokázali premietnuť do cien," povedal Juris.

Výrazný priestor na zlepšenie vidí Juris aj v oblasti ochrany spotrebiteľov. Zamerať sa chce v spolupráci s inými rezortmi na dotvorenie systému ochrany sociálne slabších obyvateľov pred energetickou chudobou.

V oblasti dodávok energií chce Juris podporovať rozvoj konkurencie a zároveň aj implementáciu inovatívnych a ekologických riešení.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti