Unikátny zákrok: Siamské dvojičky zrastené lebkami oddelili po 18-hodinovej operácii

Gurdrónové jamy medzi obcami Lopej a Predajná.
Zdroj: reprofoto:Reuters

Ide vôbec o prvý podobne náročný zákrok, ktorý sa lekárom v Taliansku podarilo zvládnuť.

Unikátna operácia sa podarila lekárom vo Vatikáne. Počas osemnásť hodín trvajúceho zákroku oddelili siamské dvojičky zrastené hlavami. Na operácii sa podieľal tridsaťčlenný tím lekárov a sestričiek, píše CNN.

Dvojročné dievčatá Ervina a Prefina zo Stredoafrickej republiky boli zrastené lebkami. Spoločnú mali aj väčšinu krvných ciev. Lekári z talianskej nemocnice Bambino Gesù Pediatric Hospital sú však pozitívni. Operácia sa totiž podarila bez väčších komplikácii.

Ide vôbec o prvý podobne náročný zákrok, ktorý sa lekárom v Taliansku podarilo zvládnuť. Tím sa na operáciu pripravoval viac ako rok. Podľa nich išlo o jednu z najvzácnejších a najkomplexnejších foriem zrastenia dvojčiat, aké sa na svete doposiaľ objavili.

Dievčatá pricestovali do Talianska s matkou Ermine ešte v septembri 2018. Ponuku na operáciu dostala rodina od riaditeľky talianskej nemocnice Marielly Enoc, ktorá sa s prípadom oboznámila počas návštevy Stredoafrickej republiky.

Dvojičky museli podstúpiť niekoľkomesačnú prípravu, až kým ich úspešne neoddelili minulý  mesiac. „Bol to vzrušujúci moment, úžasná a neopakovateľná skúsenosť,“ uviedol Carlo Marras, vedúci neurochirurgického tímu. „Mali sme veľmi ambiciózny cieľ a spravili sme všetko pre to, aby sa nám to podarilo,“ dodal Marras.


Dievčatá oslávili druhé narodeniny 29. júna a všetky výsledky naznačujú, že sa im po oddelení darí veľmi dobre. Lekári uviedli, že ich mozgy sú neporušené a ich motorický a kognitívny vývoj by mal byť normálny.

Matka Ermine sa tímu lekárov za záchranu svojich dcér poďakovala a povedala, že by bola rada, keby ich pokrstil pápež František. „Ervina a Prefina sa narodili dvakrát. Keby sme zostali v Afrike, neviem, aký by bol ich osud. Moje malé dievčatká teraz môžu vyrásť, študovať a stať sa lekárkami, aby mohli zachrániť ďalšie deti,“ uviedla šťastná matka.

VATIKÁN/tvnovniny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti