Domáce

Mladí rodičia si budú môcť odložiť splácanie hypotéky

Hypotéka.
Hypotéka. Zdroj: TV Markíza

Odložené splátky ale môžu vyjsť draho.

Mladí rodičia si budú môcť odložiť splácanie hypotéky až o dva roky. Takýto zákon odhlasovali poslanci parlamentu. Analytik ale upozorňuje, že sa to nemusí oplatiť. Odložené splátky môžu vyjsť draho.

Mladí si vezmú hypotéku a narodí sa im dieťa. Nejaký čas treba s jedným platom so zaťatými zubami preklenúť. Po novom si budú môcť nejaký čas oddýchnuť od splátok.


"Splátku úveru si môžu znížiť až o polovicu a zároveň môžu požiadať o odklad istiny na dva roky," hovorí Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií.

Odklad splátok ponúkali banky aj doposiaľ, no len na pol roka. Dvojročné prázdniny dostanú rodičia, ktorí čerpajú úver pre mladých, čiže do 35 rokov.

"Žiadosť musia banke podať do troch mesiacoch po narodení dieťaťa," dodáva hovorkyňa.

Treba ale rátať s tým, že dlh si vás počká, a po dvoch rokoch ho už splácať musíte.

Buď si navýšite mesačnú splátku, alebo úver budete splácať dlhšie. Analytik upozorňuje, že prázdniny sa nemusia každému vyplatiť. Pretože každý odklad splátok úver predraží.

Napríklad pri hypotéke na 40-tisíc eur so platnosťou 15 rokov dvojročný odklad splácania môže spôsobiť predraženie celkového preplatenia tisíc eur.

O splátkové prázdniny budú môcť rodičia požiadať od budúceho roka. Zákon však nie je retroaktívny a tak úverov poskytnutých pred tým sa to netýka.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.