Spálili ste sa na slnku? Prinášame vám tipy na rýchle ošetrenie a upokojenie pokožky

Spoznaj politika podľa siluety.
Zdroj: shutterstoc.com/Marko Marcello

Väčšinu produktov máte bežne v domácnosti.

Horúčavy v týchto letných dňoch stúpli naozaj vysoko a s nimi sa ľudia vybrali na kúpaliská, jazerá, do prírody, ale aj na záhradu. Pokiaľ sa však nejdete vyslovene kúpať alebo opaľovať, tak často zabúdate na kvalitný opaľovací krém a pravidelné natieranie. A to vedie k nepeknému spáleniu, ktoré vás bolí, štípe a nedá vám v mnohých prípadoch ani spať.

Na okamžitú úľavu je vhodné dať si upokojujúci sprej po opálení. Ten však nie vždy musíte mať doma a nie každému aj skutočne pomôže. Práve preto vám prinášame zoznam niekoľkých domácich rád, ako by ste mali po spálení postupovať.

Ako postupovať po spálení pokožky?

V prvom rade by ste si na spálené miesto mali položiť chladný obklad, nie však ľad. Tým okamžite zmiernite bolesť spôsobenú popálením od slnka.

Prečíajte si aj: Ako sa správne a zdravo opaľovať? Tieto veci by ste mali vedieť predtým, ako vyjdete na slnko

Taktiež si môžete dopriať studenú sprchu alebo vaňu. Niektoré kúpeľové terapie totižto dokážu upokojiť bolesť po spálení od slnka a zmiernia aj ďalšie príznaky.

Do kúpeľu môžete pridať:
- Levanduľový alebo harmančekový éterický olej, aby ste zmiernili bolesť a svrbenie.
- Pridať šálku jablčného octu. Vyrovnáte tak pH spálenej pokožky a podporíte hojenie.
- Taktiež tam môžete nasypať dve šálky jedlej sódy, aby ste zmiernili podráždenie a začervenanie.

Zo sódy bikarbóny si môžete vyrobiť aj upokojujúcu kašu. Keď zmiešate 3 lyžice jedlej sódy s lyžicou vody. Tú si môžete naniesť na boľavé, spálené miesta.

Vyvarovať by ste sa pri sprchovaní a kúpaní mali mydlu, aromatickým vôňam a parfumovaným prostriedkom, ktoré pokožku vysušujú.

Levanduľový éterický olej si môžete aj samotný nanášať na spálené miesta, avšak iba naozaj v malom množstve.

Zdroj: Shutterstock.com

Veľmi prospešná je aj aloa vera a výrobky z nej. Obsahuje totižto množstvo látok, ktoré sú prospešné pre náš organizmus a taktiež má hydratačné a upokojujúce účinky, ktoré pri slnkom spálenej pokožke oceníte. Stačí dužinu z aloy vera rozmixovať a aplikovať na pokožku. Prípadne ju môžete rozrezať a rozrezanou časťou položiť na boľavé miesto. Po aplikovaní vás dané miesto môže mierne svrbieť, to však neprekáža, je to znak, že aloa vera účinkuje.

Vhodné sú aj výrobky z nej. Taktiež obsahujú anestetikum, ktoré zmierni bolesť a ľahšie sa aplikujú. Okrem iného, aloa vera vám pokožku zvlhčí a zabráni jej následnému lúpaniu, píše medicinenet.com

Spálená tvár

Spáliť sa vám môže aj tvár, pokožka na nej je však veľmi citlivá, preto aj k jej ošetreniu musíte pristupovať opatrne.

Prečítajte si aj: Neviete, či sú vaše znamienka bezpečné? Prinášame vám rozhovor s dermatologičkou

V prípade, ak máte spálenú celú tvár, aplikujte si na ňu zelený čaj. Ten si vopred uvarte, nechajte ho vychladnúť a s odličovacími tampónmi ho opatrne nanášajte na pokožku. V prípade, že ste si spálili aj očné viečka, môžete si ne položiť vylúhované čajové vrecká, namočené v studenej vode.

Spáliť sa vám môžu aj pery. S ich liečením je to horšie, dôležité je hlavne dostatočné hydratovanie balzamom, prípadne môžete na ne naniesť med či vazelínu.

Kokosový olej

Hneď ako sa vaša pokožka upokojí, môžete na ňu naniesť kokosový olej. Nahradí účinok hydratačného krému.

Dočítať sa na niektorých stránkach môžete aj o jeho vhodných účinkoch pri opaľovaní. Neverte im. Kokosový olej neposkytuje žiadny ochranný faktor proti slnečnému žiareniu (SPF) ani ochranu pred UV žiarením. Tým pádom by sa vaša pokožka určite spálila.

BRATISLAVA/vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti