Strhnutá cesta pri obci Muráň nás bude stáť milióny. Ochranári vravia, že škodám sa dalo predísť

Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Cesta medzi Muráňom a Muránskou Hutou na niektorých miestach prestala existovať.

Krátka búrka nás bude stáť milióny. Toľko eur je totiž potrebných na opravu cesty pri obci Muráň, ktorú pred niekoľkými dňami strhol prívalový dážď.

Ochranári tvrdia, že škody mohli byť menšie, keby si lesníci po sebe upratali. Cesta medzi Muráňom a Muránskou Hutou na niektorých miestach prestala existovať.

Miesto pod cestou, odkiaľ sa vyvalila voda, bolo posiate zvyškami dreva. Nechali ho tam podľa všetkého pilčíci štátnych lesov. Ich hovorca priznáva, že na mieste zostali po ťažbe zvyšky konárov.

Oni však hospodária len na polhektárovom pozemku, pričom voda sa valila z 56 hektárov. Lesy v tomto príčinu spadnutia cesty vôbec nevidia.

Hovoria, že terén je mimoriadne prudký a svahovitý a po ňom stekala voda dole, no aj o tom, že príval dažďa bol silný a nárazový.

Drevo, ktoré pilčíci nechajú po ťažbe na mieste, však nemusí vždy spôsobiť škodu. Environmentalista Erik Balaž hovorí, že každá ťažba zvyšuje riziko povodní počas prívalových dažďov.

Veľké kmene stromov v potokoch pomáhajú stabilizovať koryto toku. Malé kusy konárov teda do potoka nepatria, veľké kmene áno. Práve tie môžu koryto potoka regulovať. 

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej.

Celé piatkové vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

MURÁŇ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Martina Kašiarová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.