Tri roky sa o nej rozpráva a stále nič. Z V4 sme jediná krajina, ktorá ešte nemá otcovskú dovolenku

kajtarova_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Smernicou nám ju nariadil Brusel a zhoda je naprieč celým politickým spektrom, na ministerstve sú ale s termínmi opatrní.

Novopečené mamičky to dobre poznajú. Po narodení bábätka sa rozkrúti kolotoč povinností. Nielen so starostlivosťou o dieťa, ale aj s úradmi. Patrícia z Košíc rodila minulý rok a jej manžel si vzal päť dní voľna z práce, aby na všetko nebola sama.

„Pomáhal mi s nákupmi, s malou, riešil zdravotnú poisťovňu, matriku. Takisto riešil aj upratovanie, varenie a bežné veci, ktoré som mala zvládať ja, ale som to nezvládala, lebo som mala akútny cisársky," opisuje matka.

Pomocnú ruku po narodení bábätka by uvítala väčšina mamičiek a v troch štvrtinách krajín Európskej únie už otcovská dovolenka funguje. No u nás sa posledné tri roky o nej iba rozpráva.

Prečítajte si tiež:

„Ešte v priebehu tohto volebného obdobia budeme tvrdo pracovať na prevzatí toho práva do našich podmienok," povedal bývalý minister práce Ján Richter v máji 2019.

Nič z toho sa ale neudialo. Medzitým nás už stihol predbehnúť Brusel, ktorý vlani odobril otcovskú dovolenku pre všetkých svojich členov. Na to, aby sme smernicu prijali za svoju, máme čas do augusta 2022.

Podľa bývalej poslankyne, ktorá v minulom volebnom období predkladala návrh zákona ako na bežiacom páse, by Matovičov kabinet už nemal čakať tak dlho.

„Tým, že to bolo v každom jednom volebnom programe každej strany, lebo je to dobrý zákon, je tam široká zhoda na tomto opatrení. Ja by som očakávala, že poslanci alebo ministerstvo príde s takýto návrhom čím skôr. V rámci V4 sme jediná krajina, ktorá to nemá zavedené," hovorí Simona Petrík (Spolu).

Prečítajte si tiež:

Na ministerstve Milana Krajniaka, ktoré sa doteraz borilo najmä s dôsledkami pendémie korony, sú ale s termínmi opatrní.

Téme sa venovala Alexandra Danilov.

Celé sobotňajšie Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Otcovská dovolenka

Dôležité udalosti