Naď: Nehodu stíhačky MiG-29 nezapríčinil jej zlý stav, ale nedostatok paliva

Minister obrany Jaroslav Naď.
Zdroj: TASR

Svoje urobilo aj zlé počasie.

Vlaňajšiu nehodu stíhačky MiG-29 nezapríčinil zlý technický stav stroja, ale ani pilot z dôsledku nedostatočnej kompetencie.

Vyhlásil to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že situáciu zhoršilo aj počasie a nedostatok paliva, čo bolo bezprostrednou príčinou nehody.

"Pilot mal všetky informácie, ktoré mal mať. Stroj bol plne naložený muníciou a chcel sa vrátiť domov. Mal na výber risknúť to a lietadlo by v Bratislave padlo do obytnej zóny alebo sa rozhodnúť tak, ako sa rozhodol. Našli neobývané miesto a bezpečne sa, pri plnom vedomí katapultoval," uviedol k prípadu.

Nehoda sa stala počas cvičného letu

Z Letiska Sliač vyrazili dve stíhačky MiG-29. V oboch podľa ministra sedeli skúsení piloti. Vzhľadom na rapídne zhoršenie sa počasia, predovšetkým z dôvodu výskytu hmly, dostali pokyn na návrat. Prvej stíhačke sa podarilo pristáť na Letisku Sliač na druhý pokus. Pilot ďalšej stíhačky "nebol vo vizuálnom kontakte so zemou", nemohol pristáť. Požiadal o pristátie v Bratislave.

Počas letu do Bratislavy oznámil pilot kritický stav paliva a vyhlásil stav núdze. Vyjadril obavu, že na miesto nedoletí. O minútu neskôr kontrolka ohlásila núdzový stav paliva a pilot navrhol katapultovať sa. Následne sa uskutočňovali konzultácie o vhodnom priestore tak, aby prišlo k čo najmenším škodám na životoch i majetku. "Katapultáž sa uskutočnila bez nedostatkov a problémov," priblížil minister. Lietadlo dopadlo v katastri obce Nové Sady pri Nitre.

Zdroj: TASR

Nedostatok paliva podľa Naďa spôsobila kombinácia faktorov. "Rozhodnutie pilotov pristáť na leteckej základni Sliač aj s počasím, ktoré bolo tzv. pod poveternostné minimá; chceli sa vrátiť domov, lebo boli plne naložení muníciou; hľadali riešenie, aby nemuseli ísť na náhradné letisko, čo má aj ekonomické a logistické následky, a boli presvedčení, že sa im to môže podariť," objasnil minister.

Ďalšími príčinami boli pasívna činnosť dozorného meteorológa a zaradenie vlhkomera s vysokými odchýlkami do prevádzky len niekoľko dní pred samotnou nehodou.

Komisia ukončila vyšetrovanie 23. júna a zistila 13 čiastkových faktorov, ktoré spôsobil haváriu stíhačku. Cieľom komisie podľa ministra nebolo určiť vinníka, ale zabrániť podobným udalostiam a prijať účinné opatrenia.

Trestnoprávne vyšetrovanie vedie polícia. Škodu na lietadle a munícii vyčíslili na 38 miliónov eur, zaplatí ju štát. Na lesnom poraste v mieste dopadu bola do 600 eur.

Minister ocenil rozhodnutie pilota katapultovať sa. Poukázal na to, že pilot letel na záložné letisko plne naložený muníciou ako pri ostrom zásahu. Poukázal na riziko ohrozenia životov, ak by sa rozhodol "risknúť to" a letieť až do Bratislavy.

Pilot prvej stíhačky dobrovoľne opustil ozbrojené sily, pilot havarovanej stíhačky pokračuje. Do budúcnosti sa prijalo 22 opatrení, ktoré majú podobným incidentom predísť.

Naď zároveň dementoval informácie o tom, že z miesta nehody nevyzbierali všetku muníciu.

Stíhacie lietadlo MiG-29 havarovalo 28. septembra 2019 približne o 21.30 hodine v časti obce Nové Sady - Ceroviny. Po páde začalo horieť, na mieste zasahovalo 12 hasičov z Nitry. Po pár minútach sa im podarilo požiar lokalizovať.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Mig-29

Dôležité udalosti