Minister Gröhling vraj napísal diplomovku s prvkami plagiátu. Svoju prácu dal skryť

ruska faza_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Gröhling si za titulom stojí.

Minister školstva Branislav Gröhling napísal diplomovú prácu, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu, tvrdí Denník N.

Gröhling študoval právo na Paneurópskej vysokej škole, ktorú požiadal, aby jeho prácu stiahla z webu knižnice. Nie je tak prístupná verejnosti.

Gröhling sa pritom sám pochválil, že si dal skontrolovať prácu v antiplagiátorskom systéme. Vyšla mu zhoda 31 percent. Na sociálnej sieti napísal, že z právneho hľadiska je to v poriadku.

Podľa zistení Dennika N Gröhling skopíroval do práce rôzne knižky a články. Niektoré cituje, no pri mnohých myšlienkach neuvádza autora. Nadobúda to dojem, že myšlienky sú jeho, no v skutočnosti sú odkopírované od iného autora. Rovnakým spôsobom napísal aj bakalársku prácu. Jeho diplomová práca obsahuje aj časť z bakalárskej, pretože obe písal na rovnakú tému.

Na otázky Denníka N Gröhling odpovedal, že zdroje uviedol na konci väčších úsekov. Zároveň dodal, že magisterský titul získal na základe absolvovania štátnych skúšok, ku ktorým sa dostal po skončení piatich rokoch štúdia.

Gröhling vysvetľuje na sociálnej sieti, že v čase, keď písal diplomovku, jeho škola povoľovala, aby maximálne 50 percent diplomovky tvorila bakalárka toho istého autora.

„Túto hranicu som dodržal. Využíval som v nej aj iné zdroje, ktoré uvádzam pod čiarou alebo priamo v texte. Škola vtedy nemala konkrétnu hranicu, ktorá by určovala, aká časť práce môžu byť iné zdroje a aká nový text. Napríklad dnes je niekde určených 40 %, niekde 30 %, niekde nič. My sme nemali žiadnu hranicu," napísal minister.

Podľa Gröhlinga ide len o bulvárnu politizáciu tejto témy.

Ide tak už o druhý problém so záverečnou prácou v súčasnej koalícii. Parlament sa naposledy venoval odvolávaniu Borisa Kollára z postu predsedu. Kollár čelí obvineniam, že jeho diplomová práca je plagiát.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plagiátorstvo

Dôležité udalosti