Prokurátor upustil od trestu pre mafiánskeho bossa Borbélyho

František Borbély.
Zdroj: René Medzihradský

Dohodu pre bývalého člena sýkorovcov už schválil aj súd.

František Borbély považovaný za mafiánskeho bossa bratislavskej skupiny sýkorovcov sa v utorok (14. 7.) dohodol s prokurátorom. 

Ten upustil od trestu za účasť v zločineckej skupine. Dôvodom je, že predošlý sedemročný trest za iné skutky považuje za dostatočný na nápravu. Dohodu už schválil aj súd.

Borbély pred pojednávaním priznal, že bol členom skupiny sýkorovcov a na mikrofón povedal, že to ľutuje. „Nestálo to za to. Modlím sa, že sa s prokurátorom dohodnem," konštatoval. Novinárom priznal, že po prepustení sa riadne zamestnal.

Druhým mužom na súde bol Róbert Bauman. Bude pod probačným dohľadom počas troch rokov s pomienečným odkladom na päť rokov a nesmie sa stretávať s osobami zo skupiny. Súd rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku.

Senát Špecializovaného trestného súdu rozhodol, že obaja sú vinní zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vzhľadom na už odpykané tresty senát od udelenia trestu odňatia slobody upustil.

Súčasťou rozsudku senátu Emila Klemaniča bolo aj konštatovanie, že Borbély bol súčasťou skupiny sýkorovcov minimálne od polovice roku 1997 až do jeho zadržania v roku 2014.

Kto je František Borbély

Borbély si do 20. februára odpykával sedemročný trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou. Trnavský okresný súd ho podmienečne prepustil na slobodu po odpykaní si troch štvrtín trestu.

Významný člen gangu sýkorovcov si odpykával trest za to, že v roku 2009 dal vyhodiť do vzduchu auto Miroslavovi Abrahámovi, ktorého prezývali Floxňa. Ten zase patril k piťovcom. Borbély sa k činu pred piatimi rokmi priznal a prijal dohodu o vine a treste. Povráva sa, že na slobodu sa dostal aj preto, lebo začal hovoriť.

Zdroj: TASR

Osoba Františka Borbélyho sa spája aj s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Sýkorovec vlastní súkromnú bezpečnostnú, presnejšie detektívnu kanceláriu Františka Borbélyho. Tú si najal Kočner ako zástupca Gamatexu v roku 1998 na obsadenie Markízy. Borbély stál vtedy po jeho boku.

V Borbélyho bezpečnostnej službe pracoval aj vrah exprimátora Hurbanova Štefan Kaluz. No a tam sa zoznámil s ďalším obvineným z tejto likvidácie Vladimírom Mosnárom, ktorý ho podľa jeho slov na zločin najal. Borbély sa tváril, že nevie, kto je Mosnár a vôbec si nepamätá, že by niekto s takýmto menom pre neho pracoval.

Borbély spolupracoval aj s ďalšími vysokopostavenými členmi podsvetia. Vlastnil s nimi nehnuteľnosti v Petržalke.

Reportáž spracoval René Medzihradský:


PEZINOK/TV Markíza, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme František borbély

Dôležité udalosti