Proti sprísňovaniu potratov je väčšina Slovákov. Tento názor prevažuje aj u voličov OĽaNO

Interrupcia
Zdroj: TASR

Prieskum realizovala agentúra Focus pre Inštitút pre verejné otázky.

Zo sociologického výskumu, ktorý uskutočnil Inštitút pre verejné otázky vyplýva, že verejnosť je vo väčšej miere proti zmenám v súčasnom interrupčnom zákone.

Zber údajov k výskumu realizovala agentúra Focus v dňoch od 14.6. do 24.6. Vzorka zahŕňala 1009 respondentov a bola reprezentatívna podľa pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkosti sídla a kraja.

Podľa sociologičky prieskum potvrdil dlhodobý trend


Najviac žien a mužov, ktorí sa nevedeli k téme vyjadriť, je v najmladšej vekovej skupine (18-24 rokov). S rastúcim vzdelaním sa mierne zvyšuje podpora zachovania terajšej podoby interrupčného zákona a klesá podpora jeho sprísnenia. Znižuje sa aj podiel žien i mužov, ktorí nevedia zaujať stanovisko.

Za zachovanie dnešnej podoby interrupčnej legislatívy sa prihovára nielen väčšina ľudí, ktorí sa cítia byť liberáli (59%), ale aj väčšina tých, ktorým je bližšia konzervatívna orientácia (52%). Požiadavku sprísniť interrupčný zákon vyjadrilo iba desať percent liberálne cítiacich ľudí a 27 percent konzervatívne orientovaných.


Za zachovanie dnešnej podoby interrupčného zákona sa nadpriemerne často prihovárajú priaznivci strany Za ľudí (75%), Progresívne Slovensko (68%), a Sloboda a solidarita (60%), OĽaNO (59%) a Sme Rodina (57%).

Vo všetkých týchto stranách má požiadavka sprísnenia interrupčnej legislatívy veľmi nízku podporu. Napríklad v SaS je to šesť percent, v Sme Rodina deväť percent a v OĽaNO 13 percent.

Na druhej strane najslabšia podpora dnešnej podoby interrupčného zákona je u prívržencov KDH (37%), ĽSNS (49%) a Smeru-SD (50%). V týchto troch stranách je zároveň aj najvyšší podiel prívržencov volajúcich po sprísnení interrupčnej legislatívy (KDH 47%; Smer-SD 28%; ĽSNS 24%).


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Focus

Dôležité udalosti