Objavil sa nový fenomén medzi pármi: Viete, čo sú „mingles“ vzťahy?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Mikhail_Kayl/shutterstock.com

Týmto párom to funguje práve preto, že majú slobodu voľby.

Manželia, partneri, milenci v otvorených vzťahoch, kamaráti s výhodami. Takíto ľudia žijú celé stáročia v rôznych typoch vzťahov, ale objavil sa nový fenomén a čoraz častejšie sa vyskytuje medzi pármi. Sú tzv. mingles vzťahy.

Slovo pochádza z anglického „married, but single“, čiže ženatý/vydatá, ale slobodný/ slobodná. Je to partnerský alebo manželský vzťah, kedy sú ľudia v páre, ale nežijú spolu.

Každý z partnerov má vlastnú domácnosť, financie a nezávislosť. Stretávajú sa iba vtedy, keď chcú a majú to dohodnuté. Sú si verní a prechovávajú voči sebe úctu a rešpekt. Zdieľanie spoločnej domácnosti je však pre nich tabu.

Ako vlastne takéto vzťahy môžu fungovať?

Vzťahová koučka Janette Šimková to vysvetlila v Teleráne s tým, že základom sú iné pravidlá spolužitia. Podľa jej slov si ich nastavia tak, že nie je vo vzťahu taká intenzita prežívania, ako keď sa s niekým stretávame v byte, raňajkujete i zaspávate s ním. „Majú to zámerne dohodnuté. Nevzniká to preto, že by boli v klasickom vzťahu a potom by to menili. Idú do tohto vzťahu s vedomím, že takto si to želajú,“ tvrdí.

Prečítajte si aj: Byť single je vraj výhodou a dnes je to fenomén

Potvrdila, že aj mingles páry zvyknú mať deti. „Dohodnú sa na tom a vyzerá to ako striedavá starostlivosť. Deťom sa intenzívne venujú, ale stále nie sú v jednej domácnosti. Moju odbornú pomoc potrebujú až vtedy, keď sa nevedia dohodnúť na zmene pravidiel,“ konštatovala Šimková.

Tvrdí, že mingles vzťahy nebývajú ani verejné, pretože sa to takýmto ľuďom ťažko obhajuje. „V tradičnom usporiadaní rodiny musia čeliť tomu, že ich všetci konfrontujú s ich atypom. Týmto párom to funguje práve preto, že majú slobodu voľby. Pravdepodobne vo väčšine prípadov nezažili harmonické usporiadanie pôvodnej rodiny. Môžu byť z rozvedenej alebo z rodiny s traumatizovaným detstvom. A potom to ustoja ľahšie v oddelene,“ dodala.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti