Starostlivosť o postihnutých čakajú zmeny. Minister Krajniak naznačil aké

Ministerstvu sa nepáči, že pri osobnej asistencii dáva štát na človeka so zdravotným hendikepom oveľa viac.

Také isté peniaze, či ide o osobných asistentov alebo príbuzného - opatrovateľa. Takto si minister práce Krajniak predstavuje budúcnosť starostlivosti o zdravotne postihnutých ľudí. Tvrdí, že medzi príspevkami sú veľké a nespravodlivé rozdiely. Samotní hendikepovaní sa ale obávajú, že rezortné plány im poškodia.

Daniela a Ján. Jedna sa stará o svoje zdravotne ťažko postihnuté dieťa. Druhý má tiež vlastnú rodinu a jeho zamestnaním je pomáhať dvom klientom na vozíčku. Prvej skupine opatrovateľov, ktorí väčšinou opatrujú svojich blízkych, štát od júla mesačne pridal 46 eur. Ich príspevok dosiahol výšku čistej minimálnej mzdy 476 eur.

Osobným asistentom, ktorí pomáhajú hendikepovaným, vláda odmenu tento rok nezvýšila, hoci pôvodne takýto návrh pripravený bol. Dostávajú 4,18 za hodinu.

Ministerstvu sa nepáči, že pri osobnej asistencii dáva štát na človeka so zdravotným hendikepom oveľa viac. Ako príklad uviedlo vozíčkara, o ktorého ak sa stará mama - dôchodkyňa, dostane necelých 240 eur mesačne. V prípade dvoch osobných asistentov pre toho istého človeka to môže byť aj o 1200 eur viac.

Minister hovorí, že chce spravodlivý systém.

Návrhy ministerstva ale v ľuďoch so zdravotným postihnutím vyvolávajú obavy. A na svete je dokonca už aj petícia.BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti