Potratové tabletky vyvolajú interrupciu bez zákroku. U nás sa nesmú používať

Bráni tomu vyhláška.

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť roky upozorňuje, že sa u nás nevykonávajú interrupcie v súlade s najnovšími poznatkami vedy. Bráni tomu vyhláška ministerstva zdravotníctva.

Potratové tabletky vyvolajú interrupciu chemicky bez chirurgického zákroku. U nás sa, na rozdiel od mnohých iných krajín, používať nesmú.

Vyhláška upravujúca poučenie pred potratom je z roku 2009 ešte z čias vtedajšieho ministra zdravotníctva Richarda Rašiho. Jedine v jej prílohe sa špecifikujú detaily vykonania potratu, a to len cestou chirurgického zákroku.

Tá istá vyhláška obsahuje aj vetu, že žena má právo na prístup k vedecky overeným informáciám.

Keď už sa pre interrupciu nejaká pacientka rozhodne, podľa prezidenta Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti jej dnes nemôžu ponúknuť najšetrnejší možný spôsob.

Potratové tabletky sa pravidelne zjavujú na čiernom trhu práve preto, že je po nich dopyt. Štandardne sa však majú používať striktne len pod dohľadom lekára.

Existuje aj tabletková turistika, napríklad rakúska klinika má informácie dostupné aj v slovenčine a vraj tam Slovenky aj chodia.

Na Slovensku aktuálne potratové tabletky registrované nie sú. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv v roku 2012 boli, no po troch rokoch o registráciu prišli, lebo ich neuviedli na trh.

Opätovná registrácia by nemala podľa prezidenta Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martina Redechu predstavovať problém, keďže v EÚ povolené sú.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.