Horúce počasie: Ako ho zvládnuť, aby sme si ho užili a nezmohlo nás?

1_gudo_tvnoviny.mp4
Zdroj: Cherries/shutterstock.com

Horúce dni ťažko znášajú nielen starší ľudia, ale aj deti a choré osoby.

V najteplejších dňoch roku sa stáva chladenie prioritou. Existuje veľa tipov a rád, ako si môžete udržať chladné telo, avšak iba niektoré sú aj naozaj pravdivé, píše BBC.

Vetranie oknami, ventilátormi, ale aj pitie piva či studených nápojov. Ktoré rady sú najužítočnejšie?

Aké nápoje si máte zvoliť - horúce alebo studené?

Pitie veľkého množstva tekutín je pre vaše zdravie veľmi dôležité, pre obličky priam nevyhnutné. Dostatočným hydratovaním eliminujete riziko vzniku obličkových kameňov aj zápalu. Dôležité však je, aký druh nápoju si vyberiete.

Teória výberu horúceho nápoja spočíva v tom, že vás dočasne zahreje zvnútra. V zime je to priam nevyhnutné, avšak v lete to spôsobí, že sa budete ešte viac potiť. Ľudské telo môže produkovať až dva litre potu za hodinu, čo je efektívny spôsob, ako znížiť teplotu tela.

Ak sa však táto tekutina nenahradí, čoskoro sa telo dehydratuje. Práve to vedie odborníkov k odporúčaniu vyhnúť sa horúcim nápojom. Niektorí tiež tvrdia, že by ste nemali prijímať veľa čaju ani kávy, pretože obsahujú kofeín spôsobujúci dehydratáciu.

Prečítajte si aj: Je pitie počas jedla škodlivé? Pýtali sme sa odborníka

Niektoré výskumy odborníkov podporili myšlienku, že studené nápoje sú teda pre organizmus a telo lepšie. Existujú štúdie, v ktorých si ľudia po aktívnom cvičení a vypití horúcich alebo studených nápojov nechali odmerať telesnú teplotu. Zistilo sa, že studené nápoje boli pri ich ochladzovaní najúčinnejšie.

S týmito zisteniami je však jeden možný problém, a to je metóda použitá na meranie teploty. Istý vedec spolu so svojím tímom experimentoval s meraním z ôsmich teplomerov na rôznych častiach tela a zistil, že horúce nápoje telo viac ochladzujú, pretože zvyšujú potenie.

Horúce nápoje vás tak viac ochladia, a to práve potením. Stále však existuje jedna situácia, keď vás horúce nápoje neochladia. Ak ste v mimoriadne vlhkom prostredí alebo máte na sebe oblečenie, cez ktoré sa pot nemôže vypariť, v takom prípade sa držte studeného nápoja.

Ventilátor

Ventilátor predstavuje pre mnohých ľudí vykúpenie. Hlavne pre tých, ktorí neznesú klimatizáciu. V podstate ide iba o prúdenie vzduchu, ktorý máte v miestnosti, avšak napomáha to k odparovaniu potu z pokožky.

Zdroj: TASR

Všeobecne sa predpokladá, že ventilátory sa môžu používať iba do teploty 35 stupňov Celzia. Prúdenie príliš horúceho vzduchu totižto môže podporiť vyčerpanie a zvýšiť dehydratáciu.

Starší ľudia

Štatisticky je dokázané, že omnoho viac starších ľudí je hospitalizovaných počas letného počasia. Nejde pritom iba o dehydratáciu, ale aj infarkty a zlyhania srdca.

Dehydratácia a odpadnutia by sa však mali obávať aj mladšie osoby a deti či osoby s chronickými zdravotnými problémami. Rizikové sú aj osoby, ktoré majú problémy s pohyblivosťou. Ťažšie si otvoria okno a vyvetrajú, alebo im robí problém prejsť sa do kuchyne a nahradiť stratené tekutiny.

Okná

Počas horúcich dní väčšina ľudí okamžite po príchode domov otvorí okná. Cez deň to však nemusí byť šťastné rozhodnutie.

Prečítajte si aj: Vedci objavili obriu vesmírnu stenu. Nachádza sa v tesnej blízkosti Zeme

Okná by ste mali otvárať iba vtedy, ak je vonku chladnejší vzduch ako vnútri, čo sa pravdepodobne stane iba v noci. Počas naozaj horúceho počasia by ste mali mať zatvorené okná, prípadne aj zastreté žalúzie či spustené rolety.

Pitie piva

Hlavne muži sa v lete radi utiekajú a tešia sa na vychladené čapované pivo. Avšak ani to nemusí byť správne rozhodnutie.

Ak vypijete len jedno pivo, nemusí vám to ublížiť. Aj dve malé pivá vás ešte stále hydratujú. V prípade, že vypijete viac pív, vaše zdravie je opäť ohrozené. Keď pijete veľa piva, chodíte aj často na toaletu. Maximálna produkcia moču poukazuje skôr na to, že telo stráca tekutiny a nie, žeby ich zadržovalo.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti