Za koľko dní sa zbavíme dotieravých komárov? Slová odborníka vás potešia

Takto reagovala herečka na neprajníkov
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ten zároveň ozrejmil, prečo nám komáre vlastne pijú krv.

Viacerí z nás, najmä na juhu Slovenska, sa počas tohto leta určite pozastavili nad tým, že ich komáre prenasledujú doslova na každom kroku.

Či je však ich počet premnožený, sa podľa Tomáša Derku z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave určiť nedá.

„Tak, ako sa dá zmerať trebárs teplota, nevieme zmerať počet komárov. Môj osobný názor však je, že ich je zhruba rovnako, ako minulý rok v júli," dodal s vysvetlením, prečo nám vlastne komáre pijú krv.

„Vďaka tomu získavajú kvalitnú potravu a bielkoviny, a tak následne môžu klásť vajíčka. Ak by sa krvi nenapili, nemohli by ich klásť, keďže by sa v nich nevyvinuli," spresnil Derka. Komáre podľa neho okrem krvi pijú aj nektár, z ktorého majú cukry.

Podľa čoho si komáre vyberajú svoje obete, odborník s určitosťou povedať nevie. „Faktom však je, že si vyberajú podľa rôznych pachov, majú receptory na oxid uhličitý, ktorý vydychujeme a vypúšťame z kože, taktiež aj na kyselinu mliečnu, ktorú vypúšťame, keď sa potíme," skonštatoval.

Derka vysvetlil aj fakt, že prečo komáre útočia najmä podvečer. „To je pre nich ideálny čas. Sú to dengľavé tvory, pri teplotách nad 30 stupňov by rýchlo vyschli, takže sa skrývajú v tieni. Pri priaznivej teplote postupne vyletujú von. Taktiež to môže byť aj tým, že počas dňa ich môžu loviť predátori, ako napríklad vážky, ktoré sa orientujú zrakom," doplnil.

Na záver rozhovoru Tomáš Derka naznačil, kedy by sme sa tohto dotieravého hmyzu mohli zbaviť. „Jedinci, ktorým momentálne čelíme, sa vyliahli asi pred tromi týždňami. Odhadujem, že ešte asi týždeň, maximálne dva, bude trvať táto mohutná vlna, potom by však mal byť od komárov pokoj," uzavrel Derka.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti